Novák Katalin örömtelinek nevezte, hogy egyre többen mernek igent mondani az életre, a gyermekvállalásra, és nem lett igazuk azoknak, akik azt mondták, hogy felesleges a gyermekvállalás segítésébe, a családalapítás támogatásába fektetni pénzt.
Novák Katalin örömtelinek nevezte, hogy egyre többen mernek igent mondani az életre, a gyermekvállalásra, és nem lett igazuk azoknak, akik azt mondták, hogy felesleges a gyermekvállalás segítésébe, a családalapítás támogatásába fektetni pénzt.
Úgy fogalmazott, ennél jobb befektetés nincs, kifejezve reményét, hogy egyre több gyermek köszöntheti édesanyját anyák napján.
Kitért arra is, hogy a házasságkötések száma negyven éve nem volt olyan magas, mint most, míg a válások száma hatvanéves mélyponton van. Talán a párkapcsolatok is stabilabbá válnak, amiben szerepet játszhat, hogy a családok anyagi helyzete is javult - emelte ki.
Hozzátette:
a kormány számos módon próbál az élet minden területén segíteni. Példaként említette a családokat támogató adórendszert, az otthonteremtési programot, a babaváró támogatást, valamint a bölcsődei rendszer fejlesztését.
Az államtitkár komoly kérdésnek nevezte, hogy "egyet tudunk-e érteni mi, magyarok abban, hogy munkából kell megélni, munkából szeretnénk a családunkat" eltartani, és tisztességesen felnevelni a gyermekeinket. Ezt nevezte az egyik legnagyobb változásnak a 2010 előtti időszakhoz képest, amikor rászoktatták az embereket arra, hogy "majd csak valaki el fog tartani".
A 2010-es kormányváltás idején majdnem 12 százalék volt a munkanélküliség, és az egyik legnagyobb eredmény Novák Katalin szerint az, hogy a kormány visszaadta a munka becsületét. Tisztességesen lehet dolgozni, és nemcsak névleg, hanem érdemi munkát tudnak végezni a magyar emberek úgy, hogy érzik azt, hogy az országot előbbre viszik a munkájukkal - hangsúlyozta.
Mint mondta, bár látni, hogy a koronavírus-járvány okozta helyzetben sokak munkája kerülhet veszélybe, és vannak olyanok is, akik már elveszítették a munkájukat, Orbán Viktor miniszterelnök személyesen vállalt garanciát arra, hogy annyi munkahelyet hoznak létre, ahány megszűnik a járvány miatt. Mindenki találhat magának munkát, amiből tisztességesen el tudja tartani a családját - hangoztatta Novák Katalin.
A műsorban az államtitkár arról is beszélt, hogy
a babaváró támogatásra a járvány ellenére is fennmaradt az érdeklődés.
Kiemelte: a babaváró támogatásnál és a csoknál is figyelnek arra, hogy például azoknak, akik ideiglenesen elveszítik a munkájukat, a társadalombiztosítási jogviszony megszakítását nem kell figyelembe venni, ha pedig újra elhelyezkednek, nem kezdődik elölről a számítás. Arra is gondoltak, hogy a kismamák egy meghatalmazással a férjüket is megbízhassák, hogy a nevükben felvehesse a bankban a babaváró támogatást - tette hozzá.
Novák Katalin az idei ünnepet az egyik legnehezebb anyák napjának nevezte. Mint mondta, számára is nehéz, hogy nem adhatja át a csokrot édesanyjának és nem ölelheti meg, de el kell fogadni azt, hogy most mindenki azzal segít a legtöbbet ennek a korosztálynak, ha megvédi őket.
Ahhoz, hogy még "nagyon sok anyák napját ünnepelhessünk együtt", most ezt az anyák napját valahogy máshogy kell megtartani, mint ahogy szoktuk - mondta. Hozzátette: a magyar kreatív nép, mindannyian megtaláljuk a módját annak, hogyan tudjuk a megszokottól eltérő formában felköszönteni az édesanyáinkat, nagymamáinkat.
Magabiztosabban vállalnak gyermeket a magyar édesanyák
A korábbinál magabiztosabban vállalnak gyermeket a 2010-es években a magyar édesanyák - áll a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) MTI-nek küldött közleményében.
A családbarát kormányzás 2010-es kezdete óta több gyermeket szülnek a gyermekvállalási korban lévő nők, nőtt a gyermekvállalási kedv és az ezer nőre jutó születések száma is - idézik anyák napja alkalmából készített kiadványukat.
Az általuk felsorolt adatok szerint 2010 óta nőtt a gyermekvállalási korban lévő nők termékenysége és az ezer nőre jutó szülések száma, miközben a gyermekvállalási korban lévő nők száma jelentősen csökkent és kissé emelkedett a szülő nők átlagéletkora, megduplázódott a 40 éves koruk felett szülő nők száma.
Nőtt a házasságban születő gyermekek aránya
Megemlítik: 2015 után újra nőtt a házasságban született gyermekek aránya, több harmadikként megszületett gyermek jött világra, kevesebb idő telik el a testvérek megszületése között. A legtöbb gyermeket Közép- és Észak-Magyarországon hozták világra, az adatok azt mutatják, a középfokú végzettségű anyák több gyermeket vállaltak, a gyermekgondozási ellátások közül a munkához kötött támogatások igénybevétele megnőtt, a kisgyermekes anyák foglalkoztatása folyamatosan emelkedik.
Míg a gyermekvállalási kedvet kifejező termékenységi arányszám 2010-ben 1,25-ös értéket mutatott, 2019-re már 1,49-re emelkedett. Az ezer 15-49 éves nőre jutó születések száma 6 százalékkal, míg az ezer 20-39 éves nőre jutó születések száma ennél nagyobb mértékben, 14 százalékkal emelkedett - említik meg.
Csak kis mértékben emelkedett a gyermeket szülő nők átlagéletkora
A szülőképes korú, 15-49 év közötti nők száma több mint 7 százalékkal, 160 ezerrel csökkent 2010 óta. Legnagyobb mértékben a legtöbb gyermeknek életet adó, 20-39 éves korosztály létszáma csökkent, összesen 16,5 százalékkal. Ehhez képest a születések száma 2014 és 2017 között emelkedett a 2010-es értékhez képest, 2019-ben pedig mindössze 1,3 százalékkal maradt el attól.
A gyermeket szülők nők átlagéletkora Magyarországon csak kis mértékben emelkedett 2010-hez képest, 29,8-ról kevéssel 30 fölé. Az első gyermeküket a nők továbbra is átlagosan 28 éves korukban szülik. Emellett duplájára nőtt a 40 éves koruk felett szülő édesanyák számaránya - közölte a KINCS.
MTI