A családvédelmi akciótervvel a kormány azoknak igyekszik segíteni, akik gyermekvállalás előtt állnak, illetve azoknak, akik már gyermeket nevelnek, hogy minél könnyebb legyen Magyarországon felelős módon gyermeket vállalni – fejtette ki a Hír TV Péntek 9 című műsorában Novák Katalin.
A család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a hétpontos akcióterv pontjaira is kitért. Az egyik cél, hogy 2022-re az addigra felépülő bölcsődék helyben és olcsó segítséget tudjanak nyújtani a szülőknek. „Ne kelljen sokat utazni, és ne kelljen a pénztárcába mélyen nyúlni.”
Jövő év január elsejétől a nem nyugdíjas nagyszülő is otthon maradhat GYES-en a gyermekkel. „A személyi jövedelemadó-mentesség pedig egy világújdonság. Az, hogy minden olyan édesanya szja-kötelezettségét elengedjük, aki legalább négy gyermeket szült és felnevelt, ez nem létezik sehol” – mondta Novák Katalin.
A tovább négy pont már július elsején hatályba lép. „A babaváró támogatás egy teljesen újszerű eszköz, ott vannak az otthonteremtéshez kapcsolódó újdonságok, vagyis a bővülő csok, a hitelelengedés, valamint a kedvezményes nagycsaládos autóvásárlás” – sorolta az államtitkár.
Az államtitkár hangsúlyozta: „a demográfiai helyzet nem ad okot derűlátásra, de a fiatalok gyermekvállalását nem erőszakos sulykolással, hanem a lehetőségek megteremtésével kell segíteni”. Az államtitkár hozzátette: a partnerbankok megértették, hogy a közvetítő tevékenység révén értékes ügyfelekhez juthatnak, ám a fiataloknak nem árt alaposan tájékozódni, mielőtt a pénzügyekben döntést hoznak.
„Fontos, hogy senki ne hagyja, hogy olyan helyzetbe kényszerítsék, amibe nem kellene hogy legyen. A csokhoz nem muszáj hitelt felvenni, lehet, de nem muszáj. És ha kínálnak még más lehetőségeket, érdemes körbejárni. Legjobban a tudás vértez fel, nem bonyolultak a kormányrendeletek, elérhetőek, érdemes átböngészni, és mindenki pontosan tudja, hogy mi jár” – mondta.
Novák Katalin a nők 1848-1849-es forradalom és szabadságharcban betöltött szerepéről is beszélt, illetve a nők mai helyzetéről is szót ejtett.
Tekintse meg a teljes interjút: