A közlemény szerint Burkolt reklámot tett közzé az internetes Open Air Radio a június 19-én 15 óra 1 perctől sugárzott Art Tér című műsorszámában, és emiatt a médiatanács eljárást indított a médiaszolgáltatóval, a Weekend Event Kft.-vel szemben.
Az adás részletesen, márkanevet is ismertetve mutatott be egyes egészségügyi diagnosztikai, illetve alkoholos termékeket, és anélkül hangsúlyozta azok minőségét (megemlítve a kedvezményes vásárlás és házhoz szállítás lehetőségét is), hogy jelezte volna a tudósítás reklámjellegét - állapította meg a testület.
Mivel ez volt az első alkalom, hogy a médiaszolgáltató megsértette a burkolt kereskedelmi közlemény közzétételét tiltó törvényi rendelkezést, a médiatanács figyelmeztetésben részesítette
- tették hozzá.
A tájékoztatás szerint eltért a hatósági szerződésben rögzített műsorstruktúrától az FM95 - Rádió 1 Debrecen augusztus 2. és 8. között, ezért a médiatanács közigazgatási hatósági eljárást indított a médiaszolgáltatóval, a Médiacentrum Debrecen Kft.-vel szemben, valamint nyilatkozattételre is kötelezte az üggyel kapcsolatban.
A TV2-n augusztus 24-én 15 óra 40 perctől sugárzott Last Vegas című film korhatári besorolása és közzétételi időpontja miatt is eljárást indított a testület.
A médiaszolgáltató a műsorszámot III. kategóriába soroltan, azaz 12 éven aluliak számára nem ajánlott minősítéssel sugározta annak ellenére, hogy azt a Nemzeti Filmiroda (NFI) 16 éven aluliak számára nem ajánlott minősítéssel látta el - írták.
Hozzátették, hogy az irányadó jogszabályok szerint a változatlan tartalommal közzétett filmek esetében az NFI besorolása a médiaszolgáltatót és a médiatanácsot is köti, attól érvényesen eltérni csak a médiaszolgáltató által benyújtott, előzetes klasszifikáció iránti kérelem tárgyában meghozott határozat alapján lehet, azonban ilyen kérelmet a médiaszolgáltató nem nyújtott be a médiatanácshoz.
A holland joghatóság alá tartozó Netflix lekérhető médiaszolgáltatáson elérhető Csizmás, a Kandúr: Az utolsó kívánság című műsorszámot nézői bejelentésre vizsgálta a hatóság a korhatár-besorolás megfelelősége szempontjából.
A streamingcsatorna "7+", azaz hét éven felülieknek ajánlott minősítéssel látta el a filmet, holott azt a hatósági vizsgálat alapján a magyar szabályozás szerint - összhangban a Nemzeti Filmiroda besorolásával - a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) kellene sorolni az erőszakos jelenetsorokra tekintettel - közölték.
Az NMHH szerint a Netflix emellett a műsorkínálatát tartalmazó felületén nem tüntette fel a műsorszám korhatári kategóriáját, az csak azután válik láthatóvá, hogy a néző a műsorszám ikonjára kattint.
Az NMHH ezért értesítette a vélelmezett jogsértésről a klasszifikációs rendelkezések érvényesülését Hollandiában felügyelő NICAM-ot, és felkérte a szükséges intézkedések megtételére.
A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is, a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak - áll a közleményben.