2015. szeptember 16. Több százan gyűltek össze bevándorlás okozta válsághelyzet kihirdetése után a Röszke-Horgos közúti átkelőhely szerb oldalán.
Ezeken a felvételeken az összecsapások egyik vezéralakja látható a Szír származású Ahmed H. A férfi megafonnal a kezében a kordon bedöntésére és a rendőrök megtámadására biztatta az egyre agresszívabb embereket. Később maga is kövekkel dobálta meg a határt védő rendőröket.
Majd az átkelőt lezáró kapun áttörve illegálisan magyar területre lépett.
A Szegedi Ítélőtábla tavaly szeptemberben jogerősen öt év börtönre ítélte és 10 évre kitiltotta Magyarországról a férfit
Ahmed H. azóta beperelte a Miniszterelnöki kabinetirodát, a tárgyalás csütörtökön kezdődött. Azt sérelmezi, hogy a 2017-es nemzeti konzultációs íveken szerepel a neve.
Ahemd H - azt mondta: napokig sírt amikor megtudta csúnyákat mondtak róla a börtönben. A szír férfi azt azonban elismerte: Szíriában is bűncselekmény, ha valaki rendőrökre támad.
Ha valaki Szíriában szándékosan megdobálja a rendőröket, elítéli-e ezért í bíróság?
- El fogom mondani a választ. Szíriában meg is történt ilyesmi egyébként egy focimeccsen.
- mi lett a vége?
- el lett ítélve.
Ahmed H. január 19-én - vagyis szombaton feltételesen szabadlábra kerül. Az országot el kellene hagynia de egyetlen ország sem akarja-tudta meg az Origó. Az internetes portál szerint mivel sehová sincs befogadó nyilatkozata idegenrendészeti őrizetbe kerül.
„Magyarország kormánya nem engedi, hogy egy ilyen ember – egy terrorista Magyarország területén szabadlábon járjon, mert úgy gondoljuk, hogy egy ilyen ember veszélyt jelent a magyar emberek biztonságára” – mondta Hollik István.
A kormányszóvivő hangsúlyozta: Ahmed mostani pere nem más, mint a Soros szervezetek fizetett akciója.
„Eddig is ők védték Ahmed h-t. Ez a per is az ő akciójuk, így próbálnak meg pénzt szerezni a magyar adófizetőktől. A magyar kormány semmi mást nem tett szeretném aláhúzni, mint elmondta a tényeket.”
A férfit egyébként a balliberális média 2015-óta áldozatként mutatja be. Ahmed mellett több Soros Györgyhöz köthető civil szervezet is kiállt. A bevándorlást támogató Amnesty International például petíciót és adománygyűjtést is indított. A Migszol tüntetett a szabadon bocsátásáért és azt állították, hogy a férfi ártatlan. Demonstráció volt Brüsszelben is, ahol az EP baloldali és liberális frakciói szolidaritásukat fejezték ki Ahmed H.-val, a tüntető képviselők között volt Judith Sargentini is, aki később Magyarországot elítélő jelentésében úgy állította be a történteket, hogy a szír férfit csak azért ítélték el, mert át akarta hozni a családját a magyar-szerb határon, a megafonnal pedig csak nyugtatni próbálta a tömeget.
A szír férfi a héten került szabadlábra, miután jogerősen börtönbüntetésre ítélték a 2015-ös őszi röszkei zavargások miatt. Ahmed H kövel támadott rendőrökre és a megafonnal buzdította támadásra a tömeget.
„Az a döntés született, hogy Ahmed H-t kiutasítjuk az országból. Ez azonban a nemzetközi egyezmények ismeretében csak úgy történhet meg, ha van olyan ország, amely befogadja őt. Épp ezért a magyar kormány felvette a kapcsolatot Ciprussal, mert Ahmed H. ciprusi lakos. A kormány és Ciprus közötti tárgyalások jelenleg zajlanak, amíg ezeknek nincs eredménye, addig Ahmed H.-t idegenrendészeti őrizetben fogjuk tartani” – így Hollik István kormányszóvivő.