Magyarországról 700 000 embert deportáltak szovjet munkatáborokba az 1940-es évek végétől. Az elhurcoltakat sokszor a teljes végkimerülésig dolgoztatták, 200 ezren soha nem tértek haza. Nemcsak a gulágra hurcoltak, hanem azok is a kommunista diktatúra áldozatai, akiket üldöztek, vagy börtönbe zártak és kínoztak. Levéltári kutatások szerint világszerte 100 millióra tehető a kommunizmus áldozatainak száma.
A kommunista diktatúrák áldozatainak nemzetközi emléknap létrehozását kezdeményezi a magyar kormány az ENSZ-nél. Rétvári Bence közölte: világszerte kettős mérce van a kommunizmussal kapcsolatban.
140 olyan megemlékezés, vagy cél szerepel az ENSZ naptárában, amivel kapcsolatban világszerte felhívják az országokat, hogy emlékezzenek meg, azonban ezek között a 140 között nincs ott a kommunisták áldozatainak emléknapja, pedig világszerte 100 millió ember életét oltotta ki a kommunista eszme, és még többször ennyi embernek nyomorította meg az életét, éppen ezért indokolt, hogy rájuk is világszerte emlékezzünk, mert a kommunista diktatúra és eszme nem ismert határokat
- mondta Rétvári Bence, az EMMI parlamenti államtitkára.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: a nemzetközi emléknap létrehozásában más ENSZ tagállamok segítségére is számít a kormány.
Jövő héten hétfőn ülünk össze Visegrádi külügyminisztere Prágában, ahol napirenden lesz ez a kérdés, és tegnap kezdeményeztem, hogy a december 9-i EU külügyminiszteri tanácsülésen is ez a kérdés kerüljön napirendre annak érdekében, hogy minél több európai uniós ország támogatását ebben a kérdésben meg tudjuk szerezni
- fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter, Szijjártó Péter.
Magyarországon 2001 óta minden évben február 25-én tartják a kommunizmus áldozatok emléknapját.
HírTV