„Ez egy békés tüntetés lesz…” – Vasárnap kora este még pártsemleges és békés megmozdulást ígért az internetadó elleni tüntetés szervezője, Gulyás Balázs. Az MSZP-s Gurmai Zita fia, aki korábban a szocialisták józsefvárosi alelnöke is volt, a Nemzetgazdasági Minisztérium előtt felállított színpadon 48 órás ultimátumot adott a kormánynak a törvényjavaslat visszavonására.
A színpadon Gulyás többször is ismertette a tüntetés forgatókönyvét. „Gyertek velünk a netadóért felelős Fidesznek a székházához, a Lendvay utcába, a Hősök tere mellé.” „Ki nem ugrál, adót fizet, hej, hej, ki nem ugrál, adót fizet, hej, hej…” – Az Andrássy úton vonulva Gulyás Balázs segítői megafonon keresztül hangolták a tömeget, a tiltakozók végül a Hősök terén egy időre megálltak.
Miután a tüntetők megismételték korábbi flashmobjukat, a krétakörös Gulyás Márton lépett a színre: „Balázs, utána semmi. Himnusz, lezár és vége…” A Norvég Alapból pénzelt Krétakör Alapítvány vezetője azt is mondta: az embereket nem kell hazaküldeni, ők maradhatnak, de a rendezvényt hivatalosan le kell zárni. A tömeg ezután indult meg a közelben lévő Lendvay utcai Fidesz-székház irányába.
A tömegben feltűnt Demszky Gábor korábbi SZDSZ-es főpolgármester, aki 15 méterre állt a rendőröktől egy kis társasággal, és egy molinót is felmutatott „No More Corruption” felirattal. A demonstrálók között André Goodfriend ideiglenes amerikai ügyvivő is megjelent.
A székháznál ekkor már elszabadultak az indulatok. A tüntetők használt informatikai eszközökkel kezdték dobálni az épületet. Volt, aki monitort vágott az ablakhoz, mások klaviatúrát vagy CD-ket. Többen felmásztak az erkélyre, ahol uniós zászlókat lengettek, egy férfi pedig letépte a redőnyt és betörte az ablakot.
Az eseményről a Hír TV élőben tudósított, de tüntetők egy csoportja megtámadta stábunkat. Riporterünket leöntötték, lökdösték. Megrongálták a berendezéseinket, ami miatt meg kellett szakítani rendkívüli híradásunkat. A rohamrendőrök ezután kordont vontak a pártszékház köré. A tömeg éjfélre oszlott szét. Hat ember ellen indult eljárás rongálás miatt.
Nem az ultrák támadtak a stábunkra
Vasárnap este több internetes portál is azt írta, hogy a Hír TV stábját az ultrák támadták meg.
„Szó nincs arról, hogy itt ultrák támadtak meg minket, azok voltak, akik részt vettek ezen a demonstráción és megrohamozták a Fidesz székházát. Akik konkrétan bántalmazták az operatőr kollégámat, illetve a technikusomat, én azokat láttam: az egyik egy 45-50 év körüli férfi volt, rajta nem volt csuklya, nem volt eltakarva az arca, a másik egy 35-40 év körüli férfi volt. Akik bennünket körülvettek, azok sem ultrák voltak” – számolt be a történtekről Császár Attila, a Hír Televízió szerkesztő-riportere.
Demszkyt is bírálták
A Fidesz-székház húsz ablakát törték be és ledöntötték a kerítését is. „A politikai vitáknak Magyarországon nem lehet az eszköze az erőszak.” – A Fidesz elítélte a vasárnap esti vandalizmust. Kocsis Máté, a párt kommunikációs igazgatója azt mondta: a székházban keletkezett károk mértéke meghaladja a 10 millió forintot. Szerinte a rendezvény szervezője a felelős a történtekért, akinek szocialista kötődése van. Kocsis Máté tájékoztatása szerint a fiatal jelenleg is az egyik józsefvárosi intézmény MSZP-s felügyelőbizottsági tagja. A kommunikációs igazgató az egykori liberális Demszky Gábort is bírálta, amiért végignézte a rongálást.
„Ha jól láttam, akkor no corrupcion feliratot tartott a magasba. Ha nem csalnak az emlékeim, az ő helyettesét vezették el hasonló ügyekben, és az ő önkormányzatában zajlottak a korrupciós jelenségek. Az a fajta pofátlanság, amellyel Demszky Gábor tegnap fellépett, (…) nem meglepő. Mértéktartást a székházrombolás leállítása jelenthetett volna számára, és a jelenléte alkalmas is lett volna arra, hogy megfékezze az itteni tüntetőket” – nyilatkozta Kocsis.
Nem tartja magát felelősnek
Gulyás Balázst a vandalizmus után többször kerestük telefonon, de vagy ki volt kapcsolva, vagy nem vette fel a mobilját.
A Népszabadságnak viszont nyilatkozott. Azt mondta, nem tartja magát felelősnek a Fidesz-székház megrongálásáért, a demonstrációt pedig az elmúlt évek legsikeresebb szakpolitikai tüntetésének nevezte, amely megmutatta, hogy a Fidesz vezetői nem tehetnek meg mindent büntetlenül.
Gulyás cáfolta, hogy MSZP-tag lenne, állítása szerint nyáron szűnt meg a tagsága és a párttisztsége. Az internetadó módosítását pedig nem tartja elégnek, ezért holnap este 6 órára ismét az utcára hívta a tüntetőket.
Rogán: Politikai kötődéseik egyértelműek
Nem civil, hanem egyértelműen pártpolitikai kezdeményezésnek tartja a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az internetadó elleni vasárnapi tüntetést. Rogán Antal szerint ezt igazolja, hogy a megmozdulás szervezője – a szocialista Gurmai Zita fia – maga is szorosan együttműködik a szocialistákkal, a tüntetők között pedig sorra tűntek fel ellenzéki politikusok.
– Ezek azok a politikai aktivisták, akikkel ők dolgoztak együtt az elmúlt években. Mert velük szerveztettek már a HaHában, tehát annak idején a hallgatókkal különféle akciókat, ez már előfordult egyszer a Fidesz-székháznál, ők ugráltak a köztársasági elnök hivatalánál, a Sándor-palotánál. Ugyanazokat az embereket látjuk, és ezeknek a politikai kötődéseik teljesen egyértelműek. Én azt tudom mondani nekik, hogy ha ők azt gondolják, hogy provokátorok, akkor azt gondolom, hogy az ő provokátoraik, és ők azok, akik előállították ezt a szituációt – fogalmazott Rogán Antal Magyarország élőben című műsorunkban.
Kiállt a Hír TV mellett a Magyar Újságírók Országos Szövetsége. Közleményükben azt írják: a média munkájának akadályozása, az újságírók fenyegetése sajtószabadságot sértő magatartás, ezért követelik az újságírók testi épségének szavatolását és munkájuk feltételeinek biztosítását.
Gyurcsány is csatlakozik a demonstrálókhoz?
Gulyás Balázs szocialista kötődése ellenére az MSZP elnöke cáfolta, hogy pártjának bármi köze lenne a tegnap esti demonstrációhoz. A szocialista párt szerint a kialakult helyzetért a Fidesz a felelős. Gyurcsány Ferenc a tüntetés folytatására buzdítja az általa civilnek nevezett tüntetőket és nemzeti ellenállást hirdetett az Orbán-kormány megbuktatására. Bővebben >>>
Goodfriend csak megnézte, milyen a hangulat
A hangulatról akart tájékozódni, és más tüntetésekre, például a Békemenetre is el szokott menni – így reagált az Egyesült Államok ideiglenes ügyvivője arra, hogy miért volt ott vasárnap este a demonstrálók között. André Goodfriendet vasárnap vonta kérdőre az egyik közösségi oldalon a nemzetközi kormányszóvivő, aki szerint ilyen felfokozott hangulatban nem volt szerencsés, hogy az amerikai diplomata megjelent a tömegben. Goodfriend válaszában azt írta: elítéli a vandalizmust, bár szerinte erre a növekvő számú tömegtüntetések miatt számítani lehetett.
A brüsszeli digitális tárca továbbra is támogatja a tüntetéseket
A Lendvay utcai székház megrongálása után is támogatja az internetadó-ellenes tüntetéseket az Európai Bizottság digitális területért felelős tárcája. A tárca egyik szóvivője a Hír TV-nek azt mondta, az erőszakos fellépéssel viszont nem értenek egyet. Ryan Heath azt is helyesnek tartja, hogy Nellie Kroes alelnök vasárnap az internetadó elleni tiltakozásra buzdított mindenkit twitteres üzenetében. A biztos már korábban is többször bírálta az internetadó tervét, szerinte az új közteher növelné a fogyasztók által fizetendő díjakat és visszafogná a gazdaságot.
„Igen, hallottam arról, ami történt, de még nem kaptam jelentést az eseményekről. A reakcióm a következő: semmiféle erőszakot nem támogatunk a tüntetők részéről, sem a rendőrség részéről, kivéve ha provokálják őket. Mi az internetadó miatt aggódunk, és úgy gondoljuk, hogy ez ellen tüntetni kell, de nem szabad erőszakot alkalmazni sem a kormány, sem a Fidesz ellen” – mondta Ryan Heath.