„Egy közösségi mosodáról lesz szó. Rajta vannak a gombok, meg hogy milyen funkciókat tud ellátni. Kati néni meg éppen teszi bele a mosni való ruhát” – a „Rajtad áll a jövőd” programban hátrányos helyzetű fiatalok csapatokat alkotva, egymással vetélkedve próbálnak megoldást találni az őket leginkább érintő problémákra. A vetélkedők közben segítséget kapnak terveik megvalósításához.
A csapatok között van amelyik mosodát tervez, és van, amelyik a kisebbségekkel szembeni előítéleteket közösségi terekkel oldaná, de olyan is akad, aki telefonos applikáció kifejlesztésével a mozgássérültek elhelyezkedését könnyítené meg.
„Egy problémával pályáztak és ezt a problémát életre keltő történettel, személyes vagy a barátaikat, közösségüket érintő történettel. Magyarországon 47 csapat pályázott, ami egy kísérleti program esetében egy nagyon szép eredmény és ebből választottuk ki azt a tízet, amelyik azután tulajdonképpen egy társadalmi vállalkozás vagy egy szociális startup képzésen vesz részt” – mondta a UNICEF Magyarország gyermekjogi igazgatója, Tausz Katalin.
Mostanra már csak öt csapat van versenyben. Közülük választja ki február közepén egy szakmai zsűri azt a kettőt, amelyik lehetősége kap arra, hogy nemzetközi versenyen is induljon.
„Az első pillanattól kezdve az érintetteknek adjuk meg a lehetőséget arra, hogy azonosítsák az őket érintő fontosabb társadalmi problémákat és keressék a megoldást. Elképesztő jó azt látni, hogy milyen sok olyan fiatal van az országban, aki a hátrányos helyzete ellenére pontosan érti és látja, hogy mik az akadályok, amik előtte tornyosulnak és tenni akar ellene” – fejtette ki a UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, Mészáros Antónia.
A program - amelyet az UNICEF Magyarország jövőre is folytatna - az emmi támogatásával valósult meg Magyarországon.