A kerekasztal-beszélgetésen részt vevő nyolc civil szervezet egységesen elítélte, hogy Magyarországra idegen NATO-csapatokat telepítsenek, bázist adjanak egy esetleges Oroszország elleni támadáshoz. Tiltakoznak az ellen is, hogy a magyar katonák bekapcsolódjanak egy fegyveres konfliktusba, ami közvetetten veszélybe sodorhatná a lakosságot. „Magyarországon csak és kizárólag a béke mellett szabad bárkinek is agitálni. Aki a háborút akarja politikai állásponttá tenni, azt el kell törölni a politikai életből. Nagyon erősen fogalmaztam, de én végigéltem a második világháborút, végigéltem ’56-ot. Köszönöm szépen, nekem a gyilkolásból elegem van. Mi csak és kizárólag azzal nyerhetünk, ha Magyarországot a béke mellé állítjuk” – mondta Salga István, az Igazságos Jogállamért Szövetség tagja.
A civil szervezetek szerint az ukrán válságra nincs katonai megoldás, a konfliktust diplomáciai úton kell megoldani, s aki ezt nem veszi tudomásul, az Európa és a világ békéjét kockáztatja. „A magyarság a béke, a fegyvernyugvás megteremtése érdekében lépjen fel! Vesse latba diplomáciai lehetőségeit, mindenfajta befolyását! Ez a dolguk a civil szervezeteknek is, ebben tehát a legteljesebb az összhang” – mondta Bottyán Zoltán, a Magyarok Világszövetsége Kárpát-medence térségi alelnöke.
A nyolc szervezet civil diplomáciai lépéseket kezdeményez. „A Magyar Szociális Fórum támogatásáról biztosítja az orbáni politikát, amely a kisebbségi jogok feltétlen szavatolásával akar békés, politikai megoldást találni az ukrán válságra. Ellene van minden kétarcúságnak és kettős politikának. Emellett aktív békediplomáciára hívja fel Orbán Viktor kormányát, mégpedig a magyar diplomácia legszebb hagyományának feltámasztásával, a hetvenes években ezt helsinki szellemiségnek hívták” – mondta Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum elnöke.
A szervezetek találkozót kezdeményeznek a magyar kül- és biztonságpolitika irányítóival. Az ukrán válsággal kapcsolatos állásfoglalásukról szóló nyilatkozatukat elküldik Orbán Viktor miniszterelnöknek.