Debrecenben egyelőre még folyamatosan ellenőriznek a kéményseprők. Hajdú-Bihar megye több településén júliustól viszont már hiába várják őket a lakók. Az egyik cég szerint a törvényi változások miatt 40 százalékkal csökkent a bevételük. „Olyan mértékben változtak a jogszabályok 2013. január 1-je óta, és olyan többletfeladatokat kaptunk, amelyekre fel kellene készülnünk 2015. január 1-jétől, és a rezsidíjak is olyan mértékben változtak, hogy gyakorlatilag ellehetetlenült a megyei szolgáltató helyzete” – mondta az egyik cég ügyvezető igazgatója.
A leállás országszerte több mint nyolcszáz települést érinthet.
Debrecen alpolgármestere azt mondta: a helyi cég április 1-jén még vállalta, hogy idén ellátják a feladatot, most nem érti, hogy kerültek ennyi idő alatt csődközeli helyzetbe. „A cég azt garantálta, hogy ebben az évben tudják biztosítani a szolgáltatásukat. Érdekes, hogy alig telt el egy hónap, és máris azt jelezték, hogy nem tudják, június 30-ával be akarják szüntetni a megyében a kéményseprői szolgáltatást” – mondta Pajna Zoltán.
A kormány százmillió forintot különített el azoknak a cégeknek, amelyek július elsejétől kijelölés alapján végzik majd a szolgáltatást. A Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének elnöke cáfolta, hogy erre a plusz forrásra pályáznak most azok, akik anyagi nehézségekre panaszkodnak. „Az én megyémből kétszázmillió forint hiányzik. Ha ideadnák, se lenne elég nekem. Akkor mi van még a többi megyében? Bonyolult a pályázat beadása, kiadása, és ráadásul a szabályok szerint csak egy fizikai bér, és egy bizonyos dologi kiadást fognak pótolni. Ha kapok üzemanyagköltséget és öt ember minimálbérét, gondolja, hogy az mire elég” – mondta Vidra Zoltán, a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének elnöke.
Ha nem jutnak megegyezésre június 30-áig, akkor a Katasztrófavédelem július elsejétől kijelöli azokat a cégeket, amelyeknek kötelező lesz ellátni a feladatot.