Üresen maradtak a kormánypárti képviselők székei a parlament számvevőszéki és költségvetési bizottságának ellenőrző albizottságában. A testület szerdán azt a volt revizort tervezte meghallgatni, aki szerint az adóhivatalnál 2007-től kezdve szervezett formában tussolták el egyes cégek áfacsalásait. A Fidesz már korábban jelezte, hogy nem vesz részt az ülésen. „Ennek az ügynek nem egy parlamenti vizsgálóbizottság előtt van a helye, hanem ennek az ügynek, ahol bűncselekményekkel gyanúsít meg embereket, cégeket, az ügyészségen van a helye. Ráadásul az ügyészség folytatja a vizsgálatot” – közölte Selmeczi Gabriella, a kormánypárt szóvivője.
A fideszes képviselők távolmaradása miatt az albizottság munkája el sem kezdődött. Ugyanis az ellenzéki képviselők még a napirend elfogadásához sem voltak elegen. A testület jobbikos elnöke azonban azt tanácsolta: ha már eljöttek, hallgassák meg, mit mond az adóhivatal egykori alkalmazottja.
Az egykori adóellenőr szerint a Gyurcsány-kormány idején figyeltek fel rá, hogy az adóhivatal kivételez bizonyos körökkel. „Bizonyos adózói csoportok vonatkozásában kezdettől fogva működött. Nagyjából azok a vezetők működtették ezt a védelmi rendszert 2007-től, akik most is ott vannak az adóhivatalban” – mondta Horváth András.
Az LMP lehetséges megoldásként vetette fel egy vizsgálóbizottság felállítását. A kezdeményezéshez a képviselők 1/5-ének az aláírása kellene, vagyis lényegében össze kellene fognia az egész parlamenti ellenzéknek. Csakhogy az MSZP kihátrált az együttműködésből. „Azt ígértem jó pár hónappal ezelőtt egy antifasiszta tüntetésen, hogy a Jobbikkal semmilyen parlamenti kezdeményezést nem írunk közösen alá. Így történt ez számos alkalommal az elmúlt hetekben, az elmúlt hónapokban. Ehhez az alapelvhez ragaszkodnánk” – jelentette ki Mesterházy Attila.
„Ameddig az MSZP el van foglalva a finnyáskodásával, addig a szőnyeg alatt marad egy olyan kupac bűzölgő dolog, amit ki kellene takarítani onnan.” Az LMP-s Vágó Gábor szerint az MSZP csak ürügyet keres, hogy kibújjon a parlamenti vizsgálat alól. „Ez az áfacsalási hálózat régóta működik. Az az APEH igazgató, aki Veres János minisztersége alatt volt igazgató és elnök, ő is ugyanúgy felelősséggel kell, hogy bírjon a hálózat üzemeltetése kapcsán, hiszen a lehetősége megvolt felszámolni ezt a hálózatot, mégsem tette” – mondta Vágó Gábor.
A feljelentés szerint százmilliárdokra becsült adócsalás ügyében a BRFK korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztálya nyomoz.