Sminkesek készítik elő a gyakorlatban a sérültek szerepét játszó egészségügyi középiskolásokat a Nógrád megyei Szécsényben. A sérülések típusát és mennyiségét a mentőegységek nem ismerik, így azt sem tudják pontosan, kit és hová kell majd irányítaniuk a szimulált vészhelyzet alatt. A gyakorlat feltételezése szerint nagy erejű földrengés történik Nógrád megyében, amely tizenegy településen több mint 6000 embert érint
„Az, hogy 26 különböző szervezet vesz ebben részt vagy közvetlen részt vevőként, vagy támogatóként, az teljesen egyedi. Megemlíteném, hogy még a potenciális sérülteket is helyi egészségügyi diákok, középiskolás diákok alakítják a sérülteket, ez egy olyan szituációs gyakorlat, ami egyedi az országunkban” – mondta Szabó Sándor kormánymegbízott, a helyi védelmi bizottság vezetője.
A munka java része ebben a néhány óra alatt bárhol felállítható mobil egészségügyi sátorrendszerben zajlott. A gyakorlat megkezdése után a szimulált sérültek azonnal orvosi ellenőrzés alá kerültek, majd sérülésük súlyossága szerint akár azonnal a műtőbe szállították őket. A feladat végrehajtásában a honvédség is részt vett.
„Nyilván ezek a gyakorlatok azért kellenek, hogy össze tudjuk csiszolni egymás képességeit, kidolgozzuk a közös eljárásrendeket, a kommunikációt, híradó informatikát, tehát ezek nélkülözhetetlenek ezek a gyakorlatok ahhoz, hogy adott esetben minden simán, zökkenőmentesen tudjon működni” – nyilatkozta Kopcsó István dandártábornok, a Magyar Honvédség egészségügyi főnöke
A gyakorlat tapasztalatai alapján a közeljövőben újabb egységek bevetésével, más helyszíneken is végrehajtják a feladatokat. A cél, hogy egy katasztrófa esetén minél gyorsabban és pontosabban tudjanak reagálni a különféle szervezetek.