A brit nagykövet a parlament külügyi bizottságának ülésén számolt be a brexittárgyalások helyzetéről. Szerinte a fő kérdés az, hogy a brit kilépés után az unió lehetővé teszi-e az áruk szabad áramlását. Ez főleg az ír–északír határkérdéssel összefüggésben fontos, hiszen a kilépés után az Ír-szigeten vissza kellene állítani a határellenőrzést egy uniós – azaz az Ír Köztársaság – és egy nem uniós, azaz Nagy-Britannia között, ami a munkaerő-áramlást és a gazdasági kapcsolatokat is jelentősen átírná.
„Teljesen világosak voltunk mindig, hogy az egyik legjobb lehetőség az unió számára az, ha az Egyesült Királyság egy megállapodással lép ki. Jó néhány hónapnyi intenzív munka után egy harmadik opciót javasoltunk a gazdasági kapcsolatokra, ami az áruk szabad áramlását tenné lehetővé. Ez a legjobb módja, hogy megvédjük a munkahelyeket Nagy-Britanniában és az EU-ban, és ezzel el lehet kerülni egy kemény határt Írország és Észak-Írország között” – fogalmazott Iain Lindsay.
A magyar kormány békés, tisztességes és rendezett válásra számít – így reagált a nagyköveti beszámolóra a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára. „A legfontosabb elemek a pénzügyi elszámolással, az állampolgárok jogainak megőrzésével, a kilépés pillanatában lévő eljárások folyamatos kivezetésével, a forgalomba hozott termékek kivezetésével, Észak-Írország specifikus kérdésének rendezésével és az átmeneti időszakkal foglalkoznak” – sorolta Molnár Balázs.
Az ellenzéki pártok képviselői főként az Angliában élő és dolgozó magyar munkavállalók helyzetéről érdeklődtek.
„Azt mondta nagykövet úr, hogy semmilyen változás nem lesz az uniós munkavállalók körében, vannak olyan emberek, akiknek a munkavállalói tere kettős, nagyon sokan például, akik az egészségügyben dolgoznak és részt vesznek a National Health Service munkájában, orvosok, ápolók, ők Magyarországon és Nagy-Britanniában is vállalnak munkát, az ő jogi helyzetükkel kapcsolatban tud-e valami biztatót mondani?” – tette fel a kérdést Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője.
„Az uniós állampolgárok, akik most ott vannak, az ő tekintetükben elkötelezettek vagyunk, vállaltuk, hogy a jogaikat megtartjuk, és lehetővé tesszük, hogy tartózkodási engedélyt kapjanak” – válaszolta a brit nagykövet. Iain Lindsay hozzátette: a munkavállalók jövőbeni helyzete nagyban függ attól, hogy milyen lesz az unió és a britek együttműködése.