A víz elvonulása után rengeteg kórokozó marad hátra. Ezek elszaporodva súlyos megbetegedéseket okozhatnak. Vagyis az árvizet szennyezett vízként kell kezelni, és ennélfogva fertőzésveszélyesnek mindent, amivel az áradás során érkezett víz érintkezett.
Árvíz után leggyakoribbak a fekáliás coliform, Clostridium perfringens és szalmonella okozta fertőzések, amelyek különösen csecsemőknél és időseknél okozhatnak életveszélyes állapotot.
Ezek a kórokozók könnyen bevihetők a lakásba a kézen, a ruházaton, vagy akár a cipők talpán is, így az árvíz által érintett felületek, tárgyak fertőtlenítése alapvető fontosságú a fertőzések megelőzése érdekében - mondta Bánhegyi Péter, a Caola Zrt. kutatás-fejlesztési vezetője.
Mivel fertőtlenítsünk?
Az aktív oxigén alapú hipokloritos fertőtlenítőszerek (környezetre ártalmatlan anyagokká bomlik le) a leghatékonyabbak az árvíz után megtelepedett kórokozók elpusztításában. Különösen az olyan felületeket kell fertőtleníteni, amik érintkezésbe kerülhetnek az emberi szervezettel, tehát a padlókat, falakat és bútorokat. A szaniterek, konyhai felületek és háztartási eszközök alapos tisztítása is nélkülözhetetlen a biztonságos lakókörnyezet megteremtéséhez. Az országos tisztifőorvos, Müller Cecília szerint is hypóval érdemes tisztítani azokat a helyiségeket, ahova betört a víz.
A teljes cikket a Metropol.hu-n olvashatják.
Fotó: Facebook