A Nézőpont Intézet vezérigazgatója szerint a helyzet abszurd: Magyarországot az a görög politikus ítélte el a korrupciós vádak és a demokrácia hiánya miatt, aki egyébként Katar demokráciáját és a munkavállalói jogok ottani védelmét méltatta.
Tovább dagad a botrány
Már hatvan politikus érintett az Európai Parlament Katarhoz és Marokkóhoz köthető korrupciós ügyében. A botrány főszereplői baloldali politikusok, köztük a Parlament szocialista alelnöke, Eva Kaili. A görög politikus a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségében Dobrev Klára politikai szövetségese.
Eva Kaili és Gyurcsányné egyaránt megszavazta a Magyarországot a korrupció ügyében elítélő határozatot.
A szocialistákon kívül az Európai Néppárt is érintett több képviselője révén. A politikusok mellett olyan bevándorláspárti civil szervezetek vezetői is a belga rendőrség látókörébe kerültek, akik a Soros-hálózat pénzéből működnek. Katar a futball világbajnokság kapcsán, míg Marokkó Nyugat-Szahara megszállása és annektálása ügyében gyakorolt befolyást az európai politikusokra.
Katar: az uniós intézkedések veszélyeztetik a kapcsolatokat
A feltételezések szerint Katart érintő korrupciós botrány miatt hozott európai uniós intézkedések veszélyeztetik Doha és az EU kapcsolatát és az energiabiztonságot is - jelentette ki vasárnap egy katari diplomata.
Az Európai Parlament csütörtökön javasolta a Katarral kapcsolatos jogalkotási munkák felfüggesztését és az ország érdekképviseleteinek kitiltását az uniós intézményből.
Katar aláhúzta: az efféle diszkriminatív lépések hátrányosan hatnak a regionális és a globális biztonsági együttműködésre, illetve a globális energiabiztonságot célzó tárgyalásokra.
"Határozottan elutasítjuk a kormányunkat bármiféle helytelen viselkedéssel összefüggésbe hozó állításokat" - szögezte le közleményében egy katari diplomata. "Nem Katar volt az egyetlen, amelyet a nyomozás megnevezett, mégis országunk volt az, amelyet egyoldalúan bíráltak és támadtak" - tette hozzá.
A belga ügyészség korábban elmondta, hogy több mint egy éve vizsgálják az Európai Parlamentben zajló korrupciót. A nyomozás keretében többeket őrizetbe vettek az elmúlt napokban, köztük az EP azóta leváltott alelnökét, Eva Kaili görög szocialista EP-képviselőt is.
A katari diplomata csalódottságának adott hangot, hogy a belga kormány ezalatt meg sem próbált kapcsolatba lépni a katari vezetéssel a tények feltárása érdekében.
A közlemény egyúttal hangsúlyozta: Doha és Brüsszel együttműködött a koronavírus-világjárvány idején, és Katar jelentős mennyiségű cseppfolyósított földgázt exportál Belgiumba is. Katar a világ egyik legjelentősebb földgáztartalékával rendelkezik.
HírTV - MTI
Borítókép: Getty Images