2025. 01. 22. Szerda Vince, Artúr napja
Jelenleg a TV-ben:

Hazahúzó

Következik:

A munkásőrség - egy párthadsereg története 03:00

Belföld

Mohács egy máig kiható trauma a magyar történelemben

A mohácsi csata 500. évfordulója kapcsán rendezett emlékévre való készülődés legfontosabb kutatási eredményeit mutatják be az "Antemurale Christianitatis - Közép-Európa és a Nyugat Balkán, a kereszténység védőbástyái" című kétnapos konferencián a Várkert Bazárban - közölte a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) vasárnap az MTI-vel.

  • Mohács egy máig kiható trauma a magyar történelemben

A hétfőn záruló kétnapos tanácskozás a magyar EU-s elnökség hivatalos szakmai partnerrendezvénye - tájékoztattak.

A közleményben idézték Harrach Pétert, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB) elnökét, aki köszöntőjében kiemelte, amikor 1526. augusztus 29-ére emlékezünk, tisztelettel hajtunk fejet a keresztény Európa védelmezői előtt.

"A mohácsi csatában Közép-Európa szinte minden nemzete részt vett, a haderő nem volt kicsi, csak az ellenfél mellett törpült el.

Mohács után, de különösen Buda 1541-es elfoglalása után egy 500 éves európai középhatalom szűnt meg"

- fogalmazott Harrach Péter, emlékeztetve rá, hogy a 150 évig tartó török uralom után a nemzet szabadságát nagyhatalmú birodalmak korlátozták, és az utolsó katona 1991-ben hagyta el az országot.

"Így jobban érthető, hogy a maradék szuverenitásunk és a maradék európai kereszténység védelme fontos számunkra"- fogalmazott a NEKB elnöke.

Kiemelte azt is, hogy

feltűnő a párhuzam 1526 és 2015 között, hiszen mindkét esetben egy idegen kultúra tömeges képviselői akarták megszállni Európát.

"A különbség az, hogy akkor egy nagy sereg fegyverrel tört ránk, most viszont az identitását vesztett és önpusztító ideológiától meggyengült Európa szívesen fogadja az idegeneket" - hangsúlyozta.

A közleményben Móczár Gábort, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatóját is idézték, aki elmondta, hogy

Mohács egy máig kiható trauma a magyar történelemben,

és olyan negatív gondolatok társultak hozzá, amelyek máig meghatározzák, hogy a magyar társadalom hogyan gondolkodik a mohácsi csatáról.

Hozzátette, hogy az 500 éves évforduló szervezői épp azt tűzték ki célul, hogy a csata körülményeit alaposan megvizsgálják, hiszen ezt elődeink vagy szándékosan, vagy a kutatási lehetőségek korlátai miatt nem tudták megtenni.

"Hármas jelszó határozza meg a többéves felkészülési korszakot: a kegyelet, a hősiesség és a közép-európai összefogás. El kell temetni a halottakat, akiket megtaláltunk a csata helyszínén; ki kell emelnünk, hogy mindazok, akik az akkori világ legnagyobb serege ellen harcoltak, hősök voltak; és rá kell mutatni, hogy mindez a közép-európai keresztény népek összefogásában jött létre. Megállítottuk a török sereget, és egy 160 éves élet-halál harcot vívtunk" - idézték a főigazgatót.

A közleményben kifejtették, hogy

a kétnapos konferencia a mohácsi csata 500. évfordulójára való felkészülés egyik fontos állomása.

A rendezvény a Magyar Királyság történetéhez és az Oszmán Birodalom elleni harchoz szervesen kötődő országok - a Cseh és a Lengyel Királyság, a Német-római Birodalom, illetve a Bosznia, Horvátország és Szerbia jelenlegi területén egykor fennálló államok - középkor végi helyzetét hivatott bemutatni, külföldi szakértők bevonásával - írták.

Hozzáfűzték, hogy a szervezők az emlékévet előkészítő magyarországi kutatások legújabb eredményeinek nemzetközi szakmai közösség előtt történő bemutatására is szeretnének fórumot szervezni.

A tanácskozás a Nemzeti Örökség Intézete, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága, a HUN-REN BTK Történeti Intézete, a HUN-REN PPKE-PTE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport, a Janus Pannonius Múzeum, a Magyar Nemzeti Levéltár, a Magyar Történelmi Társulat, Mohács Város Önkormányzata, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem, valamint Hargitai János miniszteri biztos szervezésében valósul meg - tájékoztattak.

Fotó: Székely Bertalan: II. Lajos holttestének megtalálása (kép forrása: wikipedia)

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!