Dráguló cigarettáról, 700-800 megszűnő munkahelyről és a feketekereskedelem virágzásáról beszéltek az ellenzéki pártok vezérszónokai a dohánykereskedelemről szóló törvénytervezet parlamenti vitáján. Józsa István szerint már eddig is 45 milliárdos bevételkiesést jelentett az államnak az ágazat átalakítása. „Felfutóban van – sajnálatos módon – az elmúlt években a dohány feketekereskedelme, egyes becslések szerint bizonyos városokban már az 50 százalékot is eléri a dohány-feketekereskedelem aránya.”
A Jobbik vezérszónokának a szocializmus jutott eszébe a jogszabályról. „A központi, állam által irányított és felügyelt kereskedelmi rendszerrel jelenleg Kubában és az Észak-Koreai Népi Demokratikus Köztársaságban találkozhatunk. Uraim, egyszóval ez a törvényjavaslat vállalhatatlan” – fogalmazott Szilágyi György.
Piacrablásnak nevezte a dohánykereskedelem átalakítását az LMP frakcióvezetője. „Valójában itt szó nincs Kubáról meg Észak-Koreáról, önöknek egyáltalán nem fáj egyébként a kapitalizmus, mint olyan, egyszerűen arról van szó, hogy önök egy kézben akarják tartani a gazdaság szereplőit” – vélekedett Schiffer András.
A Fejlesztési Minisztérium államtitkára szerint a 6400 trafikos érdekében, velük egyeztetve dolgozták ki a törvényjavaslatot, amit csak a nagykereskedők és a multik elleneznek. „Szocializmust, illetve kapitalizmust kerestek benne, holott nem erről szól az egész. Ez egy koncessziós termék, amely jövedékiadó-köteles. Ennek a forgalmazására és szabályozására az állam köteles és jogosult is, és bizony, hogy megmondja az állam, hogy milyen módon, milyen feltételek mellett lehet ezeket a termékeket forgalmazni” – szögezte le Hegmanné Nemes Sára.
A vagyonpolitikai államtitkár szerint a kormány előterjesztése – ami alapján a trafikok csak állami vagy koncessziós szerződéssel feljogosított nagykereskedőtől vásárolhatnának dohányterméket – továbbra is azt a célt szolgálja, hogy Magyarországon minél kevesebben dohányozzanak.