Szlovák néptánccal köszöntötték a tótkomlósi két tannyelvű általános iskola diákjai Miroslav Kusyt. A szlovák polgárjogi aktivistát elsőként a Terror Háza Múzeum főigazgatója méltatta.
– Miroslav Kusy is a bátrak közül való, azok közül való, akit bár állásvesztésre ítéltek és börtönbe zártak, zsaroltak és fenyegettek, mégsem tudták a szabadság ellenségeinek oldalára állítani – fogalmazott Schmidt Mária.
Miroslav Kusyt 1968 után eltiltották az egyetemi katedrától, és csak könyvtárosként dolgozhatott. Majd ezt az állását is elveszítette, amikor 1977-ben a Charta ’77 első szlovák nemzetiségű aláírójaként kiállt az emberi és kisebbségi jogok tiszteletben tartásáért és tiltakozott a csehszlovákiai magyar kisebbség diszkriminációja ellen.
– Mi, magyarok, külön hálával tartozunk Miroslav Kusy professzornak, aki megszámlálhatatlan alkalommal ragadott tollat és emelte fel a szavát a magyar nemzeti kisebbség érdekeinek védelmében – emelte ki a főigazgató, hozzátéve: eközben gyakran vált a szlovák sajtó és közélet egyes szereplőinek céltáblájává.
Szlovákia jelenlegi kisebbségi kormánybiztosa pedig hangsúlyozta: Kusy nemcsak a szlovákiai magyarok érdekeiért áll ki.
– Az ő személyében az az ember kapja meg ma Magyarország egyik legrangosabb kitüntetését, aki az emberi jogok, a szabadságjogok és az emberi méltóság megőrzése érdekében mindenkor szót emel, ha ezek a jogok bárhol is sérülnek a világon – fogalmazott Nagy László Szlovákia kisebbségi kormánybiztosa.
A Petőfi-díjat a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt adta át. A Petőfi-díjat 20 évvel a rendszerváltozás után, 2009-ben alapította a Közép és Kelet-európai Történelem és Társadalom Közalapítvány, a Mol-csoporttal közösen. A kitüntetéssel azok munkáját ismerik el, akik sokat tettek a közép-európai népek szabadságáért.