Meggyújtották a gyertyákat, majd őrizetlenül hagyták ezt az adventi koszorút, és még éghetetlen tálca sem volt alatta. A tűz gyorsan terjed a modellezésre berendezett konténerszobában, de így van ez a lakástüzeknél is. Tíz percen belül egy zárt térben, egy lakásban az összes éghető anyag lángba borul. Semmilyen nyílt lángot nem szabad őrizetlenül hagyni a lakásban. Bár ezt mindenki tudja, mégis évről-évre el kell ismételni az ünnepek előtt, hiszen decemberben keletkezik az év során előforduló lakástüzek ötöde.
Oda kell figyelni a gyertyák, a csillagszórók használatára, az adventi koszorúkra, és hát maga a konyha, ami veszélyes üzem. Hiszen ilyenkor főzünk, készülődünk az ünnepekre, a sütők, az ételek, amelyeket ott felejtünk esetleg a tűzhelyen
– mondta el Bérczi László országos tűzoltósági főfelügyelő. A lakástüzek 80 %-a a konyhából indul. Gyakori hiba, hogy a lángra kapott étolajat kétségbeesetten vízzel próbálja oltani a szakács, ám ezzel még nagyobb tüzet okoz. Az égő olajat fojtással kell eloltani, vizzel locsolni tilos. A gyors beavatkozást ma már otthoni, okos eszközök is segíthetik.
Egy füstérzékelő már néhány ezer Forintért beszerezhető, ez a tűz kezdeti, keletkezési időszakában már jelez számunkra, 85 decibelnél hangosabban sípol, és így megtudjuk, hogy éppen tűz keletkezik a lakásunkban, még álmunkban is fölébreszt, és akkor még mi magunk is egy pohár vízzel el tudjuk oltani a tüzet
– nyilatkozta Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A tűzoltókat évente 6-7000 lakástűzhöz riasztják, naponta átlagosan 15 lakástűz keletkezik az országban.