Csatáry Lászlót tavaly júliusban gyanúsították meg háborús bűntett elkövetésével. Az akkor 97 éves férfit házi őrizetbe helyezték. A náci háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó Simon Wiesenthal Központ tett feljelentést ellene, szerintük a férfi 1941-ben 300 zsidó származású ember Ukrajnába deportálásában segédkezett és különös kegyetlenséggel kínozta az internáltakat. A szervezet jeruzsálemi irodájának vezetője, Efraim Zuroff hívta fel a magyar hatóságok figyelmét arra is, hogy az idős férfi Budapesten tartózkodik.
Csatáry mindvégig tagadta a bűnösségét, és azt állította, hogy parancsra cselekedett.
A Fővárosi Törvényszék idén júliusban egy időre felfüggesztette az eljárást. Arra hivatkoztak, hogy Csatáry Lászlót 1948-ban már halálra ítélte a kassai kerületi bíróság, amely egyébként 2013-ban életfogytiglani szabadságvesztésre változtatta a büntetést. A magyar hatóságok augusztus 7-én döntöttek az eljárás folytatásáról. Három napra rá Csatáry László, 98 évesen elhunyt. Ügyvédje szerint ezzel az eljárás is megszűnik. „A vádlott halála büntethetőséget kizáró ok, tehát ezzel a magyarországi eljárásnak meg kell szűnnie, így gyakorlatilag már nem tud tárgyalási szakba lépni a folyamat, nem lesz tárgyalás az ügyben. Illetve Szlovákiában sem tudják rajta az ítéletet végrehajtani, tehát az ottani végrehajtásra irányuló eljárás is megszűnik” – mondta Horváth B. Gábor.
A Simon Wiesenthal Központ nem akart nyilatkozni az ügyben. A szervezet első számú nácivadásza, Efraim Zuroff közleményt adott ki, amelyben azt írta: mélységesen csalódott, hogy a 98 éves Csatáry László az utolsó pillanatban megúszta a büntetést.