A 2018 első félévben épített új lakások száma elérheti a 18 ezret, a tavalyi 15 ezer után. Jelenleg 30-35 ezer lakás áll kivitelezés alatt. A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Egyesülete ezért is adott ki egy közleményt, amelyben az építkezéssekkel kapcsolatos visszásságokra figyelmeztetik a leendő tulajdonosokat. Az írják, a lassú és a gyors munkának is meglehetnek a hátrányai, valamint, hogy az építkezés folyamán érdemes megbízni egy műszaki ellenőrt, aki felügyeli az építkezés folyamatát. Emellett hangsúlyozzák, hogy a minőségi dokumentáció is fontos, így például az elkészült ingatlan átvételekor ragaszkodjon a tulajdonos az átadás-átvételi jegyzőkönyv felvételéhez.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége szerint az építtetők ma már tudatosabbak. „Felkészültebbek. Nagyon sokat beszélünk arról, hogy egy nagy értékű termék beszerzéséről van szó, amire sokkal több időt és figyelmet kell fordítani az előkészítésnél is, én azt látom, hogy ez szép csendesen javuló tendenciát vesz” – fogalmazott Koji László.
Az Építkezők Országos Egyesületének elnöke szerint viszont a visszaélések száma még mindig nem csökkent jelentősen. Flórián Zsolt szerint a minőségbeli problémák is gyakoriak az építkezéseken. „Folyamatos minőségi problémákkal találkozunk, és igen, van egy olyan oldal, amit egy laikus építtető észre sem vesz. Később jönnek ki ezek a problémák, amikor a vállalkozó már megszűnt és a jótállási kötelezettséget nem tudjuk kin behajtani, tulajdonképpen le kell nyelni a békát vagy plusz költségen nekünk kell helyrehozni a hibákat” – mondta.
Az egyesület elnöke azt is hozzátette, hogy gyakran a fogyasztói oldal is hibázik, mivel kapkodva vesznek fel hitelt és építkeznek, a gyorsaság pedig sokszor a minőség rovására megy.