Sütőmargarin, bolognaispagetti-ízesítő, kávékrémpor és gyorsfagyasztott leveles tészta. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet listája hosszú. Azokat az élelmiszereket tartalmazza, amelyekben a transzzsírsavtartalom meghaladja a megengedett értéket. Eszerint több mint száz termék összetevőjét kell megváltoztatniuk a gyártóknak. Ezek az élelmiszerek még ott vannak a boltok polcain, február 18-ától azonban – a transzzsírrendelet értelmében – csak módosított recepttel készülhetnek ilyen termékek. A jövőben az élelmiszerekben a transzzsír mennyisége 100 grammonként nem haladhatja meg a 2 grammot.
Az egészségügyi tárca a rendelet hatályba lépése után kampányba kezd. Az ország összes kórházában és az interneten is hirdetik az adalékanyag káros hatásait. A transzzsírsav felelős lehet a szív és a daganatos betegségekért, de nagy mennyiségű tartós fogyasztása esetén a meddőség vagy az Alzheimer-kór egyik okozója is lehet.
Az egészségügyi államtitkár a rendelettől azt várja, hogy a vásárlók megnézik majd, mit vesznek le a boltok polcairól. „Harmadikok vagyunk Európában, akik ezt a szabályozást bevezettük. A bennünket megelőző dánoknál és az osztrákoknál azt tapasztalták, hogy 6 ezer ember életét mentették meg. Arányait tekintve ha ugyanolyan a szabályozás, annak eredményeképpen Magyarországon 6 ezer ember életét menthetjük meg éves szinten. Ennek éveken belül érezhető hatása lesz” – fogalmazott Szócska Miklós.
Az új receptekre való átállás a gyártóknak komoly többletköltségekkel jár. „A termékek receptjét meg kellett változtatni, adott esetben gyártósorokat kellett lecserélni, mert az élelmiszerekhez felhasznált zsiradék az nagyon nagy mértékben befolyásolja mind az érzékszervi tulajdonságait, mind az eltarthatóságát is, tehát komoly beruházást igényel” – szögezte le Szőlősi Réka, az Élelmiszer feldolgozók Országos Szövetségének titkára.
A rendelet hatályba lépése előtt készült termékeket még egy évig lehet forgalmazni.