„A szerelők képesek lennének megjavítani de nincs hozzá alkatrész” – a nyílt égésterű gázkazánokról beszélt Fazakas Miklós. A Hír TV-nek nyilatkozó gépészmérnök azt mondta: a 25-30 éves készülékek bármikor felmondhatják a szolgálatot és az amúgy 100-150 ezer forintos készülék cseréje tízszer többe is kerülhet.
„A kiváltó készülék, ami ugye általában egy kondenzációs gázkazán, a hozzátartozó égéstermék kivezetéssel, adott esetben négy emeleten kell áthúzódjon, az bizony elérheti átlagban – lakásmérettől egyebektől függően – a másfél millió forintos, 1,5-1,6 millió forintos költséget, csak ezzel tudom újra fűthetővé tenni a lakásomat” – mutatott rá.
Egy uniós rendelet előírása szerint a 2 éves moratórium letelte után, azaz idén szeptember 26-tól már a társasházakban is csak zárt égésterű kazánokat lehet beszerelni. Ehhez viszont más kémény kell.
„Mondhatjuk azt is, hogy be lehetne húzni ezeket a csöveket mondjuk ezekbe a meglévő gyűjtőkéményekbe, ha alkalmas rá. Sajnos, az a tapasztalatunk, hogy 80-90 százalékában ezek a gyűjtőkémények nem alkalmasak arra, hogy ezekbe bármiféle új égéstermék-elvezetőt bevezessenek” – mondta Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke.
„Ha elromlik egy ilyen korszerűtlen gázkészülék, azt valószínűleg fekete módszerekkel fogják lecserélni” – erről beszélt egy szakmai előadáson a Víz, Gáz, Fűtéstechnika Szaklap munkatársa. Lantos Tivadar szerint csaknem félmillió háztartásban elavult a fűtésrendszer, három és félmillió gázkészüléket kellene lecserélni és csaknem 90 ezer kéményt kellene átalakítani. A szakember azt mondta: sokan olcsóbb megoldásként használt készülékeket szerelnek be feketén a társasházakba , de ez kockázatos.
„Illegális szerelő, illegális módszerekkel, és ez senkinek sem jó. Nem jó a tulajdonosnak, mert nem tud utánajárni, hogy milyen készüléket szereltet be, ki az, aki beszerelte. Nincs felelősségvállalás” – mondta.
„Hogyha van lehetőség új égéstermék elvezető kialakítására, akkor a kondenzációs gázkészülék egy jó alternatíva lehet. Vagy akár elmehetünk egy megújuló energiafelhasználás irányába, egészen egy hőszivattyúig, vagy egyéb más, alternatív megoldásig” – mondta Szilágyi László, a Víz, Gáz, Fűtéstechnika Szaklap kiadóvezetője.
A szakértők szerint társasházi korszerűsítésekhez állami támogatásra lenne szükség, mert az anyagi terhet sokan nem tudják vállalni.