Népszerű a környékbeli lakosok körében az óbudai hulladékgyűjtő sziget. Papírt, színes és fehér üveget, műanyagot lehet a kukába dobni. Több tartály délutánra színültig megtelt, ezért már a konténerek előtt is gyűlt a hulladék.
Januártól már a szelektíven gyűjtött hulladékért is házhoz megy a szemétszállító. Budapesten európai uniós támogatással 5,6 milliárd forintból építették ki a rendszert, 60 földgázzal működő, környezetbarát járművet és több mint 400 ezer kukát vásároltak, ezekben kell a lakóházaknál szelektíven gyűjteni a szemetet. A fővárosban már csak 30 ezer olyan ház van, ahol nincs gyűjtőedény, mert a lakók vagy a közös képviselő még nem vette át. „Három frakciót kell kiválogatni; a műanyagot, a fémet és a papírt. Az üveggyűjtés megmaradt a szigeteken. Ennek több oka is van. Az első és legfontosabb az, hogy nagyon balesetveszélyes. Egy nehéz kukát kéne rángatni, tele összetört üvegekkel” – mondta Szűcs Panni, a BVK Holding Zrt. PR-igazgatója.
Az újrahasznosítható anyagok szelektív gyűjtése 2015-től valamennyi európai uniós tagállamban kötelező. Magyarországon a háztartási hulladék csaknem kétharmada szeméttelepekre kerül. A jogszabály-módosítással azt akarják elérni, hogy 2020-ig a hulladék felét újrahasznosítsák. „Érdeke a szolgáltatónak azért is, hogy ha például külön gyűjtik a műanyagot, egy tonna PET-palack ára több tízezer forintra is tehető. Így ezt értékesítheti, és költségeit csökkentheti, ami végső soron megjelenik a szolgáltatási árakban is” – fogalmazott V. Németh Zsolt környezetügyi, agrárfejlesztési államtitkár.
A sűrűn lakott lakótelepeken, így Óbudán is, megmaradnak a jól ismert gyűjtőszigetek, de csak a szelektív hulladékgyűjtés kiegészítéseként. A főváros más részein ezeket átalakítják, és csak üveget lehet majd ezekbe a konténerekbe dobni.
Belföld
Már a szelektív hulladékért is házhoz megy a kukásautó
2015. január 06., kedd 18:59 | Frissítve: 2015. január 06., kedd 18:40
| DA