A jövő a zöldenergiáé és azoké, akik gyorsan és észszerűen tudnak átállni – fogalmazott a minap évértékelő beszédében Orbán Viktor miniszterelnök. Ezzel két legyet lehet ütni egy csapásra: a külső energiafüggéstől való megszabadulást, ami energiafüggetlenséget jelent, és egy egészségesebb, élhetőbb jövő elérését. Mindez egy racionális zöldenergia-stratégia mentén mehet végbe, megteremtve Magyarországon egy új, modern, természetbarát gazdaságot.
A miniszterelnök elmondta, az átálláshoz a zöldenergiát meg kell termelni, majd el kell tárolni.
Mi a zöldenergia?
A zöldenergia olyan energiaforrásokból termelt energiára utal, amelyek környezetbarátnak és fenntarthatónak tekinthetők, de leginkább a megújuló energiaforrásokat értik alatta. A zöldenergia ismérve, hogy megtermelése nem, vagy egészen minimális mértékben bocsát ki káros szennyező anyagokat a légkörbe, és nem meríti ki a természeti erőforrásokat. A szinte nulla szén-dioxid-kibocsátású, ezáltal karbonsemlegesnek tekinthető nukleáris energiát is ide soroljuk, amelynek előnye, hogy napszaktól, évszaktól és időjárástól függetlenül rendelkezésre áll.
Európában francia érdekérvényesítés hatására az atomenergia bekerült EU taxonómiarendeletbe, amely rendeleti keretrendszer azt határozza meg, hogy környezetvédelmi szempontból mi minősül fenntarthatónak. Azaz csaknem két éve az atomenergia uniós mérce szerint is zöldenergiának számít.
Ahogyan Orbán Viktor is jelezte, a nukleáris energia nélkül nem lehet elhagyni a fosszilis energiát. Szólt egyúttal a már zajló naperőmű-fejlesztési programról, amely megvalósításában és népszerűvé tételében nagy szerepe van Lantos Csaba energiaügyi miniszternek.
A teljes cikket a Magyar Nemzet oldalán olvashatják, IDE KATTINTVA.