Az amerikai nagykövetségek két tucat közép- és kelet-európai országban akciótervek összeállításán dolgoznak, hogy támogassák a vendéglátó ország korrupcióellenes reformjait, és együttműködjenek azokban. December 9-én, az antikorrupciós világnapon hangzott el ez a mondat az amerikai külügyminisztérium emberi jogokért felelős államtitkárától, Sarah Sewalltől. A politikus arról is beszélt, hogy a korrupció elleni harcban független civil szervezetek támogatásával gyakorolnak nyomást kormányokra. Csehországban már alkalmazták ezt a modellt az amerikaiak, emlékeztetett a parlamentben a Fidesz-frakció szóvivője napirend előtti felszólalásban. Húsz cseh civil szervezetet támogatott az ottani amerikai nagykövetség – jegyezte meg Tuzson Bence.
– Én azt gondolom, hogy megengedhetetlen, és még jobban megengedhetetlen ez, hogyha a szavakat tovább hallgatjuk, és tovább nézzük ezt a beszédet, mert ez arról is szól, hogy két tucat állam van Európában, amelyikben valamilyen akciókat készít elő az Egyesült Államok. Ha ez igaz lenne, és ezt valóban akciók követnék, és olyan akciók, amikkel nyomást lehet gyakorolni az államokra, akkor ez valószínűleg a szuverenitás megsértését jelentené, mondta Tuzson Bence.
A kormány az amerikai államtitkár szavaira magyarázatot kért a budapesti amerikai nagykövetséget ideiglenes vezető diplomatától, Andre Goodfriendtől, akit hétfőn bekérettek a Külügyminisztériumba.
„A szuverenitásunk szempontjából aggodalomra okot adónak tartanánk, ha egy ország akciótervet akarna végrehajtani Magyarországon a velünk való egyeztetés, illetve a mi egyetértésünk nélkül. És elmondtuk azt is, hogy nem tartanánk helyesnek azt sem, ha egy ország azért részesítene támogatásban – legyen ez pénzügyi vagy erkölcsi támogatás – civil szervezeteket, hogy azok nyomást gyakoroljanak bármilyen ügyben egy másik ország demokratikusan megválasztott kormányára” – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Mivel a két tucat közép- és kelet-európai ország között – kizárásos alapon – uniós tagállamok is vannak, az amerikai antikorrupciós akciótervek ügyét a magyar kormány képviselője szóba hozta Brüsszelben, a külügyi tanács ülésén, tette hozzá Szijjártó.