A fertőtlenítés, illetve a fertőzés megelőzése a koronavírus elleni harc középpontjában áll. Előbb-utóbb lesz majd vakcina, de a kórokozóktól való félelem még sokáig velünk marad, már csak azért is, mert a koronavírus-járvány előtt is problémát okoztak a multirezisztens baktériumok. Ezek ellenállnak többféle antibiotikumnak, ráadásul gyakran éppen a kórházakban terjednek – mondta el a Magyar Nemzetnek Jörg Bauer, a Tungsram elnök-vezérigazgatója. Szerinte ahogyan a turizmus újraindul, egyre nagyobb versenyelőnyt jelent majd a fertőzések elleni védelem.
Élre törhetünk a megelőzésben
Az utazók tudni akarják majd, hogy az eszközök, a járművek, a szállások üzemeltetői mit tesznek az ügyfeleik egészségének megóvásáért. Merem állítani, hogy a repülőn lévő kórokozóktól az utasok jobban tartanak majd, mint magától a repüléstől – vetítette előre a cégvezető a ma tapasztalható viselkedésminták alapján. Jörg Bauer a lapnak hangsúlyozta: Semmelweis Ignácnak, az anyák megmentőjének hazájában komoly tradíciója, egyúttal hatalmas növekedési potenciálja van a fertőtlenítési és higiéniás iparágnak. Óriási keresletre lehet számítani, hiszen például a fertőtlenítőkészülékek globális piacának forgalma 8,9 milliárd dollárt tett ki 2019-ben, és a várakozások szerint az összeg 2024-ig elérheti a 12,5 milliárd dollárt. Több olyan módszer ismert, amely elbánik a vírusokkal és a multirezisztens baktériumokkal egyaránt: az ultraibolya fény C típusa, az ózon és a hő is bevett eszköz, de ismerünk olyan kék fényt, amelyik megakadályozza a baktériumok szaporodását. Emellett burkolatokat, fedőrétegeket is úgy fejlesztenek, hogy azokon ne vagy csak nehezen maradhassanak életben a kórokozók. Ilyen innovatív termékeket több magyar vállalat is előállít.
Vírusgyilkosok bevetésen
Erre az évre – még a COVID–19-járvány kitörése előtt – 2,8 milliárd dollárosra becsülték az UV-fertőtlenítés egyértelműen Európa központú iparágát. A technológia számos előnye között Jörg Bauer megemlítette azt, hogy mellette a legtöbbször szükségtelen a kémiai fertőtlenítés, tartósan beépíthető vagy mobil megoldásként is használható. Mivel károsítja a szemet és a bőrt, ezért elengedhetetlen a védőfelszerelés, ugyanakkor alkalmas arra, hogy a járműveket, vendéglátóegységeket a használaton kívüli időszakban fertőtlenítsék vele. A levegő és a víz folyamatosan kezelhető UV-vel, ezért például a Fővárosi Vízművek is alkalmazza.
A technológiával felületek fertőtleníthetők, de akár élelmiszerek és növények is. A kínai nemzeti egészségügyi bizottság nemrégiben közzétett mérései szerint az új típusú koronavírust fél órán belül elpusztítja az ultraibolya fény, ennyi idő alatt tökéletesen mentesíteni lehet a kórokozóktól egy egész szobát. A cégünk 2018-as függetlenné válása óta fejleszti a technológiát, a járvány miatt pedig mérnöki kapacitásait tovább összpontosította erre, felkészülendő a pandémia utáni időszakra is. A kórházakban terjedő fertőzésekre egy másik magyar vállalat szabadalma nyújt megoldást – folytatta Jörg Bauer a hazai eredmények sorát.
A teljes cikk ITT olvasható.