Az állami fenntartásba vett önkormányzati tűzoltóságok járműparkjának állapotát idén áprilisig mérték fel. A belügyminiszter tájékoztatása szerint 36 éves gépkocsit is találtak szolgálatban, amely vízszállító járműként teljesített szolgálatot – közölte Pintér Sándor. A fecskendők átlagéletkora pedig több mint 15 év. A géppark javítására október végéig az eredetileg tervezett összeg tízszeresét, 3,7 milliárd forintot költöttek. A belügyminiszter egyenlő technikai feltételeket teremtene valamennyi településen.
– Eldöntöttük, hogy nem lehetséges az, hogy az önkormányzatok gazdasági helyzetének a függvénye legyen az ott lakók tűzbiztonsága, biztonsága – közölte Pintér Sándor.
A tárcavezető azt mondta, hogy a járművek cseréjét és felújítását saját fejlesztéssel és gyártással valósítják meg. Hazai gyártású a most átadott 9 darab vízszállító is.
– Olyan helységekre telepítjük, olyan tűzoltó-parancsnokságok kapják meg, ahol a külterületi tűzesetek a leggyakoribbak, ahol vízhiányos térségben a vízszállításra nagy szükség van – közölte Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója. – Végül pedig mivel saját fejlesztés, hiszen saját vállalatunk fejlesztette és valósította is meg, úgy gondolom, hogy egy olcsóbb és egységes műszaki profilt fog biztosítani a hivatásos tűzoltóságoknál – tette hozzá.
Az új technika több mint 20 éves eszközöket vált ki. Ráadásul a 60 millió forintos bekerülési költség legalább 10 millióval olcsóbb a külföldi beszerzésnél.
– Egyedi tűzoltás-technikai elemeket tartalmaz a felépítmény, amely mind a Heros Zrt.-nek a fejlesztése – mondta Varga Tibor műszaki igazgató, hozzátéve: így például a Cerberus nevezetű vezérléstechnika, ami az autón van, amely képes egy, illetve két darab érintőképernyő segítségével az egész tűzoltás-technikai felszerelést működtetni, akár egy ember által is.
A következő lépés a 32-féle tűzoltóautó egységesítése és cseréje lesz. A prototípus már elkészült. A több száz járművet 5 év alatt kellene leváltani.