A magyar kormány egyelőre nem tudja, hogy magyar embereket, intézményeket is lehallgatott-e az Amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség. Magyarország ugyanis továbbra sem kapott választ az ezt firtató kérdésekre, annak ellenére sem, hogy azokat már július elején feltette Washingtonnak. A magyar kormány most azzal kapcsolatban is tájékoztatást vár az Egyesült Államoktól, hogy Amerika állítólag Budapesten is működtet lehallgató-átjátszó központot.
Az Amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség főhadiszállása az amerikai Fort Meade-ben: innen tartja szemmel az Egyesült Államok szinte az egész világot. A titkos amerikai dokumentumokat kiszivárogtató portál, a WikiLeaks szerint Budapesten is volt, vagy talán még ma is van lehallgató központjuk az amerikaiaknak. A magyar kormány – az Egyesült Államok más európai szövetségeseihez hasonlóan – magyarázatot vár a megfigyelésekre.
Tisztázni kell az ügyet, hiszen helyre kell állítani a két fél közötti bizalmat, ez mindenféle együttműködésnek az alaptétele” – véli Martonyi János.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség volt munkatársa, Edward Snowden nyáron leplezte le az egész világra kiterjedő amerikai kémhálózatot. Az Orbán-kormány azonnal tájékoztatást kért az Egyesült Államoktól, de a kérdésre azóta sincs válasz. „Valóban nem kaptam még választ arra, hogy magyar személyek, intézmények tárgyai voltak-e a megfigyelésnek” – közölte a magyar külügyminiszter.
Martonyi János csütörtökön egy amerikai helyettes államtitkárral tárgyal a visegrádi országok külügyminiszereinek gödöllői találkozóján. A megbeszélésen a titkosszolgálati adatgyűjtés is szóba kerül. A V4-csúcson részt vesz az Európai Unió soros elnökségét betöltő Litvánia külügyminisztere is, aki szintén magyarázatot vár az Egyesült Államoktól.
„Úgy vélem, hogy minden kérdést tisztázni kell, minden információt körültekintően rendelkezésre kell bocsátani, mert azok nagyon fontosak az emberek, az európai polgárok számára, de szerintem az amerikai polgárok számára is. De ennek nem szabad hátrányt jelentenie a teljes stratégiai együttműködésre az Egyesült Államok és Európa között. Erről meg vagyok győződve. Nem szabad dramatizálnunk a helyzetet érzelmi szinten, hanem csak a lényegről kell beszélnünk” – mondta a Hír TV kérdésére a litván külügyminiszter, utalva arra, hogy folytatni kell a szabad-kereskedelmi tárgyalásokat Egyesült Államok és az EU között.
Az amerikai nemzetbiztonság a New York-i ENSZ-székházat is lehallgatta, de Barack Obama elnök leállíttatta a világszervezet megfigyelését. A titkosszolgálat informatikusai tavaly nyáron feltörték azt a titkos kódot, amely az ENSZ videokonferenciáit védte az illetéktelenektől.
Mint arról korábban beszámoltunk, az amerikai hírszerzés igazgatója megvédte a külföldi vezetők utáni kémkedés gyakorlatát a képviselőház illetékes bizottságában tartott meghallgatáson. Szerinte így akarnak megbizonyosodni arról, hogy a politikusok igazat mondanak-e. A hírszerzési igazgató azt is hozzátette, hogy az Egyesült Államok szövetségesei is évtizedek óta kémkednek az amerikai vezetők után.