Az államtitkár tíz szervezet képviselőjével tárgyalt, akik a következő kérésekkel álltak elő: a Veritas Történetkutató Intézet igazgatóját egy korábbi kijelentése miatt váltsák le, és hogy ne építsék meg a fővárosban a náci megszállás emlékművét. De az építés alatt álló Sorsok háza ellen is kifogást emeltek, mert szerintük nem megfelelően fogja bemutatni a gyermekholokausztot. A zsidó szervezetek a holokauszt-emlékév programjaiból is kivonulhatnak, ha a kormány nem tesz eleget kéréseiknek.
Több mint tíz zsidó szervezettel ült le a Miniszterelnökséget vezető államtitkár csütörtökön. Három kiemelt témát szerettek volna megbeszélni. A zsidó szervezetek szerint a kormánynak fel kell mentenie Szakály Sándort, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatóját, aki idegenrendészeti eljárásnak minősítette az 1941-es, Kamjanec-Pogyilszkij-i deportálásokat.
A Mazsihisz azt szeretné, ha a gyerekholokausztot bemutató Sorsok háza koncepciójának kidolgozásába bevonnák az ő szakértőiket is, mert attól tartanak, hogy a múzeum megpróbálja majd kizárólag a nácikra hárítani a népirtás teljes felelősségét, noha a deportálásokban a magyar közigazgatás is közreműködött. A német megszállás áldozatainak emlékére tervezett szobor ellen pedig azért tiltakoznak más zsidó szerveztek is, mert szerintük azt a látszatot kelti, mintha a deportálások csak a németek bűne lenne.
Lázár: Senki sem vitatja
Lázár János miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint Szakály Sándor kijelentése miatt felállítanak egy ötfős tényfeltáró történészi bizottságot. A Sorosok házának építését pedig akár le is állítják, ha a zsidó szervezetek szakértői nem értenek egyet a koncepcióval. A német megszállás áldozatainak emlékművével kapcsolatban pedig kijelentette: azt nem vitatja senki, hogy a deportálásokban magyarok is részt vettek.
„A német megszállás nem mentesíti a passzív magyarok és az aktív magyarok felelősségét abban, hogy 1944-ben a német megszállás következményeként Magyarországról a zsidó polgártársainkat és honfitársainkat magyarok és németek közösen deportálták” – fogalmazott az államtitkár.
A Mazsihisz elnöke azonban úgy véli, kevés az, amit Lázár János mondott. Ezért a vasárnapi, rendkívüli közgyűlésük elé viszik az ügyet. „A rendkívüli közgyűlés arról fog dönteni, hogy a Holokauszt 2014-es programon belül a Mazsihisz részt kíván-e egyáltalán venni, illetve hogyan kívánja folytatni” – közölte Heisler András elnök.
Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség főrabbija korábban azt mondta, ők már azt is kompromisszumnak tekintenék, ha a náci megszállást ábrázoló szobor mellé egy, a magyarság bűneit is bemutató emlékművet állítanának, valamint ha a Sorsok házát a magyar–zsidó együttélést bemutató központtá bővítenék. A zsidó szerveztetek felvetéseire Orbán Viktor a jövő héten ad konkrét válaszokat.