Rendhagyó helyszínről, a 33. Tusványosi Szabadegyetemről jelentkezett a Mandiner Reakció podcast műsora. Kacsoh Dániel, a Mandiner főszerkesztő-helyettese Schiffer András ügyvéddel és Lánczi Tamással, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjével arra igyekezett többek között választ találni, hogy mit jelent 2024-ben a szuverenitás fogalma, és kitől kell megvédeni Magyarország esetében: Amerikától, az oroszoktól vagy Brüsszeltől.
Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője elmondta, hogy a szuverenitás a magyar állam cselekvőképessége, a cselekvőképesség védelme. Ugyanakkor kijelentette, hogy nincs abszolút szuverenitás, majd azzal folytatta, hogy az valóban fogalmi zavart szokott okozni, hogy kitől is kell megvédeni.
„Átalakult a szereplők köre, régebben egy állam általában egy másik államot jelölt meg, de az államok mellé új szereplők léptek be: gazdasági szereplők, illetve olyan aktorok, akik magukat a civil élet szereplőinek nevezik.
Ők azok, akik megpróbálják aláásni, ellopni az országok szuverenitását” – hangsúlyozta a hivatal vezetője, aki szerint mindegy, honnan érkeznek ezek a befolyási kísérletek, ezeket fel kell tárni. Arról, hogy az Európai Unió kárára vagy hasznára van az államok szuverenitásának, a hivatalvezető úgy vélekedett, hogy az Uniónak eredetileg erősítenie kellett volna az államokat.
2008-ban azonban egy folyamat elszabadult, és a közösség ma komoly kihívást jelent, bizonyos intézményeivel szemben is védeni kell a szuverenitásunkat, ezek mellé bejönnek a birodalmak, és a szürke zónában is vannak még szereplők” – fűzte hozzá.
Schiffer András szerint a szuverenitás fogalmát érdemes lenne kiragadni az aktuálpolitika posványából. „Mikor egy ország szuverenitásáról van szó, akkor egy közösség szuverenitásáról is beszélünk. Politikai közösség nélkül egy demokrácia értelmezhetetlen.
A probléma akkor keletkezik, ha egy közös történelemmel, kultúrával bíró közösség megbomlik. Amikor bizonyos univerzális minták erősebbekké válnak, mint az összetartó, közös erők” – hangzott el.
Az ügyvéd szerint Brüsszellel szemben nem kell megvédeni a szuverenitásunk.
„Az Unió egy transzfunkcionális intézmény, nem felettünk áll, a miénk is. A magántőke alapok, a spekulatív tőke és óriásvállalatok jelentenek inkább veszélyt” – hívta fel a figyelmet az egykori LMP-s politikus.
A teljes cikk a Mandiner honlapján olvasható.
Fotó: képernyőfotó