Cégláncolatok közbeiktatásával akarta az áfa megfizetését megkerülni az adóhatóság által leleplezett két bűnszervezet. A használt autókat illegálisan, strómanok nevére bejegyzett fiktív társaságokon keresztül próbálták behozni. A most felderített ügyletekben mintegy 2 ezer gépkocsi érintett.
A strómancégek lebuktatása érdekében az adóhatóságokkal a szakmai szervezetek is együttműködnek. „22 bűnszervezetet számoltunk fel 2016 és 2018 viszonylatában, akik ezen a területen, ezen a piacon hajtották végre tevékenységüket. Kiemelt céljuk volt az áfacsalás megvalósítása és ezáltal illegális előnyök megszerzése a kereskedelem területén” – közölte Zámbó Péter, a NAV bűnügyi főigazgató-helyettese.
A tapasztalatok szerint a legfertőzöttebb terület Budapest mellett Pest, Fejér és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. A szakemberek felhívják a figyelmet, hogy a használt autót vásárlóknak érdemes gyanút fogniuk, ha a járművet az eladók autómosóknál, benzinkutaknál akarják átadni. Szerintük érdemes utánanézni a kiszemelt kocsi előtörténetének is az adás-vétel előtt a nyilvános adatbázisokban.
„Nagyon sok esetben nagyon sok ember úgy vásárolja meg ezeket az autókat, hogy halvány fogalma sincs arról, hogy mit vesz, mi van a nagyon szépen lepolírozott, két-három darabból esetleg összehegesztett karosszéria alatt. A mi célunk az az, hogy felnőtt emberként, felnőtt embereknek olyan információkat szolgáltassunk, amelyek segítik az ő döntéshozatalukat” – mondta Erdélyi Péter, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének ügyvezető elnöke.
Az egyik autós érdekképviseleti szervezet szerint jó lenne, ha a gépkocsik nyilvános előtörténeti adatbázisában a biztosítótársaságok kártörténeti adatbázisa is elérhető lenne a vásárlók számára.
„Annyi szép szó van a magyar nyelvben az adócsalásra, hogy kicsiben, okosban, csúnyában megoldjuk mi magyarok és ebből bizonyos embereknek előnyük van, bizonyos embereknek jelentős hátrányuk van. Szeretném hogyha mindenki egyformán értelmezné azokat a jogszabályokat, amik mentén kereskedni lehet Magyarországon” – nyilatkozta Knezsik István, az Autós Életciklus Érdekképviseleti Nagykoalíció Egyesület elnöke.
A nemrég leleplezett két bűnszervezet ügyében egyébként az adóhatóság a házkutatások során mintegy 200 millió forintnyi vagyontárgyat zárolt. Két embert vettek őrizetbe és három embert hallgattak ki gyanúsítottként. Ha a bíróság elítéli őket, akár 10 év szabadságvesztést is kaphatnak.