A digitális bíróság nyílt napján részt vett a Hír TV is, és felvételt készített a beszédfelismerő program használatáról. Ennek a programnak a segítségével az elhangzottak azonnal írásban is megjelennek a monitoron.
„Nagy segítséget nyújt az ítéletek szerkesztésében, hiszen a bírák jobbára a kazettás magnóra diktáltak és úgy küldték el a szöveget a leírónak, aki azt számítógéppel, szövegszerkesztővel megszerkesztette. A jövőben pedig a bírók egyedül le tudják diktálni a szöveget, amit automatikusan a szövegfelismerő program, a beszédfelismerő program felismer, és maguk tudják tovább szerkeszteni” – magyarázta a működését Tóth Sándor, az ítélőszék sajtósa.
Az egyik tárgyalóban olyan videó- és hangrendszert alakítottak ki, amely segítségével, lényegesen könnyebb és gyorsabb lesz a tárgyalások menete. 72 ilyen terem már van az országban, de jövő augusztusig még 112-őt, 2020 végéig pedig további 900-at szerelnek fel.
„Lehetővé válik a gyermek és fiatalkorúak, illetőleg a védett személyek biztonságos meghallgatása többek között, illetőleg a tanuk meghallgatására sor kerülhet úgy is, hogy egy egyszerű példával szemléltetve, egy debreceni lakos tanúnak nem kell egy Pécsre kitűzött tárgyaláson személyesen megjelennie, hanem ezen a távmeghallgató rendszeren keresztül történik az ő kihallgatása” – ismertette Barkaszi Attila, a törvényszék szóvivője.
A bírósági igazgatás teljes elektronizálásának célja, hogy az ügyfelek akár 24 órában, személyes megjelenés nélkül, gyorsan olyan információkhoz juthassanak, amely érinti őket.
„Célja az adminisztratív terhek csökkentésére irányul. Egyrészt a bíróság–ügyfél, valamint a bíróság–bíróság relációjában, tehát az ügyfelek gyorsabban és olcsóbban intézhessék ügyeiket. A bíróságokon pedig csökkenjenek az adminisztratív terhek és így hatékonyabb munkamenet legyen biztosítható” – emelte ki Rendeki Ágnes, a Pécsi Törvényszék elnöke.
Az ország valamennyi törvényszékén és ítélőtábláján ezekben a hetekben mutatják be a projektet.
„A digitális világot nem célként, hanem eszközként értelmezem. Annak elmaradhatatlan eszközeként, melynek bírói életem során mindig is törekedtem. A magas színvonalú, magas szakmai színvonalú ítélkezés kiszolgálójaként. Ez a digitális világ tehát nem alapja, hanem háttere a tevékenységemnek” – nyilatkozta Turi Tamás, a Pécsi Ítélőtábla megbízott elnöke.
A projekt teljes költsége 2 és fél milliárd forint, amit teljes egészében az unió támogat.