Szentgáli-Tóth Boldizsár gyermekkora óta látássérült. Szemét szürkehályog támadta meg, a világból csak foltokat lát. Végzős hallgató az ELTE jogi karán. Az egyetemi évek alatt volt az ombudsmannál és az Országgyűlés hivatalában is. „Viszonylag széles körű tapasztalatokat szereztem az egyetemi évek alatt, nekem abszolút pozitív volt mindenütt a fogadtatás. A munkahelyek és az emberek nyitottak erre” – mondta a hallgató a Hír TV-nekl.
A diploma megszerzése után az államigazgatásban helyezkedne el, amiben segíthet neki a közigazgatási ösztöndíj bővítése. A programra fogyatékkal élő egyetemisták és főiskolások is jelentkezhetnek. A nyertesek három hónapon át dolgozhatnak napi négy órában valamelyik minisztériumban. Munkakörüket a képességeikhez alakítják.
„Jelenleg húsz fiatalnak tudunk támogatást adni, ez 50 ezer forintos ösztöndíjat jelent havonta, ami adómentes jövedelem lesz számukra. Minisztériumoknál fogjuk őket elhelyezni. Minden egyes hallgató mellé egy-egy mentort kíván megnevezi a minisztérium” – ismertette Balatoni Mónika, a társadalmi kapcsolatok államtitkára.
A mentorok pluszjövedelemért segítenek az ösztöndíjasoknak a napi teendők elvégzésében és a munkahelyre való bejutásban. A minisztériumok akadálymentesek, de a fogyatékkal élők irodáinak kialakítását még nem fejezték be.
„A látássegítő programoknak a telepítése az már most megkezdődik, tehát erre a tárcáknál a felkészülés a mentorok jelentkezésétől függetlenül, a munkaállomások kialakítása a KIH koordinációja szerint már most folyamatban van” – tette hozzá Balatoni Mónika.
A Fidesz siket országgyűlési képviselője az ösztöndíjprogram bővítését történelmi lépésnek tartja. „Az is látni kell, hogy az ezt megelőző időszakban, a Gyurcsány-korszakban zárva voltak ezek a kapuk a fogyatékos személyek számára. Sőt az egészséges, ép fiatalok számára is nagyon nehéz volt a közigazgatásba bekerülni” – mondta Tapolczai Gergely országgyűlési képviselő.
A közigazgatási ösztöndíjat 2011-ben vezette be a kormány. A harmadik évfolyam épp a héten fejezte be egy éves szakmai gyakorlatát. A teljesítési okleveleket a szakminiszter adta át a fiataloknak a Parlamentben. Az eddig végzett 500 ösztöndíjas több mint 90 százaléka ma már kormánytisztviselőként dolgozik az államigazgatásban.