Állattartással, növénytermesztéssel foglalkoznak, zömében cigány származású emberek és tartós munkanélküliek ezen a területen Gyöngyöspatán. A területet az önkormányzat vásárolta.
„Én nem hiszek a naposcsibe-osztogató programban, hanem én abban hiszek, hogy azok az emberek, akikben van jó szándék és munkakedv, azokat az embereket kell jutalmazni. Meg kell erősíteni azt, hogy végül is érdemes dolgozni és jól viselkedni, és a renitenskedőkkel szemben pedig nincs tolerancia” – mondta Juhász Oszkár, Gyöngyöspata jobbikos polgármestere.
A telepen összesen 28-an dolgoznak, de téli közfoglalkoztatás nincs. Sokan azonban még írni-olvasni se tudnak, de már nem is tanítják meg őket. A polgármester szerint ugyanis erre az általános iskolában mindenkinek megvolt a lehetősége, most pedig már igazságtalan lenne ezért fizetést adni felnőtt embereknek. A foglalkoztatásért felelős államtitkár másként látja. „Mi nem teszünk különbséget a tényleges fizikai munka és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó képzésben. Aki képzésben vesz részt, és komolyan veszi azt a képzést, ugye tudjuk magunkról, hogy aki nyaktól fölfelé fárad el, az is képes elfáradni. Sokszor fárasztóbb, mint fizikai munkát végezni – fogalmazott Czomba Sándor.
Közmunka Jászladányban is van. Itt nagyon magas a munkanélküliség, a közel hatezer fős település majdnem egyhatoda, összesen kilencszáz ember munkanélküli. Itt van téli közfoglalkoztatás és oktatás is. Három helyszínen tanítják a közmunkásokat. A művelődési házban, egy korábban bezárt iskolában és a helyi általános iskolában. Sokan írni-olvasni tanulnak. „Békés megyében a teszt eredményeként az jött ki, hogy a résztvevők három százaléka a nevét se tudta leírni. Egy másik 8 nyolc százaléka a résztvevőknek nem tudta a napocskát lerajzolni” – mondta Czomba Sándor.
Jászladányban azonban a közfoglalkoztatás ellenére is nehéz az élet. A belügyminiszter szerint ugyan országosan javulnak a mutatók és nagyobb a biztonságérzet. „Rend van ma Magyarországon. Ezt bizonyítják a bűnügyi adatok, ezt bizonyítják a közvélemény-kutatások” – hangsúlyozta Pintér Sándor.
Jászladány kivétel lehet. Itt nem mindenkit foglal le a gazégetés és a felnőttoktatás. „Tiszta terrorban vagyunk itt. Az a terror lényege, hogy az ember nem tud elmenni sehova, mert ha elmegy, és nincs, aki a lakásban legyen, akkor estére ki van rámolva” – mondta egy jászladányi lakos.
Sokak szerint, az újonnan beköltözöttek a felelősek a rossz közbiztonságnak, meg a kábítószer. Rendőrből viszont kevés van a polgármester szerint: a 6000 lakosra kilenc jut. „Mi nem abban látjuk a megoldást, hogy itt vannak a készenlétisek. Nagyon jó, hogy itt vannak, sok esetben nekik köszönhető egy-két, nemcsak rendbontó, hanem mondjuk kábítószeres lefülelése is, de a helyi rendőrőrs állományának bővítésével szerintem nagyon sok problémát meg lehetne itt oldani” – mondta Drávucz Katalin.
Két település, közel tízezer lakos, sok száz bűncselekmény és mindössze négy rendőrjárőr. A segélyt sokan illegálisan egészítik ki. A közfoglalkoztatásba a bűnözőket is be kellene vonni, esetleg esti iskola formájában, ha napocskát rajzolnak, talán kevesebb idejük van betörni.