Bogarak, penész és több éve lejárt sajtok – ez a látvány fogadta egy hete a Nébih munkatársait egy razzia során. A sajtfeldolgozó a lejárt termékeket hőkezelés után újra felhasználta. A boltok polcairól több terméket is le kellett venni. „Ha nagy problémát látunk egy termék bevizsgáltatása kapcsán, amely esetlegesen problémás lehet a fogyasztók számára, nyilvánvalóan azonnal lépünk és bevonjuk azokat az áruházunk valamennyi polcáról, és elzárva, elkülönítve tároljuk” – mondta Fodor Attila, a CBA üzletlánc kommunikációs igazgatója.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal kiemelt ügyek igazgatósága két éve razziázik, több esetben társhatóságokkal, például a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal közösen. „Két év alatt több mint hatszáz ellenőrzést végeztünk, ennek eredményeképpen több mint 1500 tonna terméket kellett lefoglalnunk és megsemmisítenünk. A kiszabott bírság összege 530 millió forint felett van, ami ennél is fontosabb viszont, az az, hogy ezzel az intézkedéssorozattal 8,5 milliárd forint áfa- és adóelkerülést sikerült megakadályoznunk” – hangsúlyozta Helik Ferenc, a Nébih kiemelt ügyek igazgatóságának vezetője.
Az eddigi akciók során kiemelt figyelmet fordítottak a tojásra, a tejtermékekre, valamint a zöldségekre és gyümölcsökre is, de a borokat is vizsgálta a hivatal. A Földművelésügyi Minisztérium államtitkára szerint az ellenőrzésekkel nemcsak a fogyasztókat védik, hanem a tisztességes vállalkozásokat is. „Nem arról van szó, hogy »vegzálják« a vállalkozásokat, hanem azokat a vállalkozásokat tudjuk lefülelni, akik nem tartják be a megfelelő jogaszályokat, higiéniai szabályokat, és ezzel olyan termékek kerülnek a boltokba, amelyek egészségre károsak. A múlt héten egy sajtüzemben történt ilyen ellenőrzés, lefoglalás, most egy tésztagyárban, tehát nagyon fontos, hogy ezeket ki tudjuk szűrni. Ez amellett, hogy a fogyasztók érdekeit szolgálja, a tisztességes vállalkozók érdekeit is szolgálja” – mondta Zsigó Róbert.
Az egyik hazai élelmiszer-üzletlánc a jövőben belső ellenőrzéseket is végez. Fodor Attila szerint a legtöbb esetben a töltősúllyal van probléma, de sokszor az összetevők sem megfelelőek.
A problémás termékeket az üzletek leveszik a polcról, megsemmisítését pedig vagy a gyártó, vagy pedig az üzletlánc végzi el.