A veresegyházi Misszió Egészségügyi Központot egykor az irányított betegellátás modellintézményének szánták. Nonprofit kft.-ként működött. A 87 dolgozó közalkalmazott lesz.
„Költségmegtakarítást fog jelenteni, mert iparűzési adó és társasági adó sújtja a gazdasági társaságot, de nem fogja a költségvetési szervet – fogalmazott a Misszió Egészségügyi Központ Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. – Ez 6 milliós megtakarítást fog jelenteni. A nyugdíjaskérdés nehézkesebb kérdés, mert hét kollégánkat fogja érinteni, mind az egészségügyi, mind a gazdasági, mind az ügyviteli területet sújtja – tette hozzá Jobban Eszter.
A kiskunhalasi kórház a szocialista kormányzás idején a Hospinvest-birodalomhoz tartozott. A magáncég 2009-es csődje óta az önkormányzat nonprofit kft.-je üzemelteti.
„Amit szükségesnek látok a gazdálkodásban, a minimumfeltételeknek a beépülése, ezek olyan kemény feltételek, ami a jövőben, ami a mi vonatkozásunkban több mint 100 ember felvételét jelenti – közölte a Semmelweis Halasi Kórház Nonprofit Kft. főigazgatója. – Ez éves szinten 200 milliós többletterhet jelent a gazdálkodásunkban, ezt nem lehet kigazdálkodni. A másik része az országos, hogy az ellátás finanszírozása olyan mértékben van elmaradva a valós piaci finanszírozástól, ami által kódolva van az, hogy eladósodik az intézmény" – mondta Romhányi Zoltán.
Gazdasági társaság üzemelteti a Veszprém megyei kórházat is, amelynek főigazgatója a Magyar Kórházszövetség elnöke.
„Központi juttatásokhoz, adósságrendezéshez nehezebben jutottak ezek az intézmények, ezért összességében azt mondhatjuk, hogy a mérleg két serpenyőjébe belerakjuk az előnyöket és a hátrányokat, akkor jelen pillanatban a költségvetési intézmény az előnyösebb forma – fogalmazott Rácz Jenő, hozzátéve: arról nem is beszélve, hogy a munkavállalókat a gazdasági társaságban a Munka törvénykönyve szabályozza, míg a költségvetési intézmények esetében a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény nagyobb védelme illeti meg.”
Összesen 28 gazdasági társaságként működő kórház alakul vissza költségvetési intézménnyé. Fenntartójuk ugyanúgy a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet lesz, mint a többi kórházé. A feladatokat a GYEMSZI a törvényjavaslat szerint március 31-éig veszi át.