Egy órán keresztül sorolták a kommunizmus Pest megyei áldozatainak nevét Nagykőrösön. A város polgármestere emlékeztetett, hogy az 50-es években 4000 gazda került kuláklistára a megyében, közülük 900-an nagykőrösiek vagy környékbeliek voltak. „A kommunista üldöztetés áldozatául esettek többsége nem beszélt arról, hogy milyen kínokat is kellett elszenvednie a börtönökben, a táborokban. Néhány borzalmas tett fennmaradt ugyan, de többségében még el sem tudjuk képzelni mi állhatott egy-egy öngyilkosság vagy befelé fordulás hátterében” – mondta Czira Szabolcs.
Az Országgyűlés elnöke arról beszélt, hogy a kommunista diktatúrát addig nem lehetett kiépíteni, amíg a parasztság önálló volt. „Át kellett alakítani az államot és meg kellett törni a nemzetet, szét kellett verni közösségeit, hogy ellenőrizhetővé lehessen tenni a magyar társadalmat. A kommunisták célirányosan számoltak le azokkal az emberekkel, akik gyökereik és tartásuk, szorgalmuk és tehetségük, hitük és meggyőződésük miatt szemben álltak, vagy szemben állhattak a rendszerrel” – fogalmazott Kövér László, aki kitért az elmúlt húsz év egyik mulasztására is. „Az ország sorsát ma is eldönti, hogy milyen irányba fordul a vidéki Magyarország élete. A rendszerváltoztatás egyik legnagyobb adóssága a vidéki élet becsületének helyreállítása. Most, amikor Magyarország megújulásának idejét éljük, rendkívül komoly erőfeszítéseket teszünk azért, hogy pótoljuk ezt az adósságot. Emlékeznünk kell mindarra, amit a létező szocializmus diktatúrája elkövetett a nemzettel és a nemzetet mindig megtartó parasztsággal szemben.”
A város főterén felállított szobor Szabó György Munkácsy-díjas helyi szobrászművész alkotása, amelyet Hernádi László esperes-plébános szentelt fel.