A nyugdíjpótlékokról júniusban döntött a közigazgatási minisztérium egy ötfős szakértői bizottság javaslata alapján. Az érintett nyugdíjasok nagy része 3/3-as volt, de több egykori MSZMP-s vezetőtől is elvették a 8-16 ezer forint közötti kiegészítést.
„Ez a 142 ember föltétlenül olyan tevékenységért kapta a kitüntetést, ami álláspontunk szerint nem méltányos, hogy a magyar demokrácia fizessen pótlékot, ha bármely keveset is, olyan tevékenységért, ami éppen a demokrácia és a jogállam ellenében történt” – mondta Kahler Frigyes, a szakértői bizottság tagja.
A Célpont információi szerint a határozatot 12 ember támadta meg a bíróságon. Két ismert név van közöttük. Egyikük Kárpáti Ferenc, ő 1946-tól szolgálta a kommunista rendszert. Kezdetben az MSZMP Néphadseregi Bizottságának első titkára, majd a Magyar Néphadsereg politikai főcsoportfőnöke, a 80-as évek végén pedig honvédelmi miniszter volt. A Hír TV oknyomozó műsorának információi szerint a bizottság megállapítása szerint Kárpáti is kivette a részét '56 után a hadseregben végrehajtott tisztogatásokból. Most egy budai villában él.
A másik ismert személy a korábbi szocialista pénzügyminiszter, Nyers Rezső. „Azért nem mondanék semmit, mert ez egy konkrét peres ügy. A bíróságon majd ha lesz tárgyalás, ott elmondom, amit kell” – mondta Nyers Rezső jogi képviselője.
Nyers Rezső ügyvédje a Gyurcsány-kormány egykori igazságügyi és rendészeti minisztériumának szakállamtitkára. Nyers Rezső 1956 után vezető szerepet töltött be az MSZMP-ben. Az Ideiglenes Központi Bizottság tagjaként részt vett annak az 1956 decemberében megszavazott határozatnak az elfogadásában, amely ellenforradalmivá nyilvánította az októberi eseményeket. Egykori párttársa, Pozsgai Imre egy korábbi interjúban így emlékezett Nyers '56 utáni szerepére: „Az écát Nyers Rezső adta meg, hogy hogy kell elintézni őket. Én akkor mint reformert nagyon tiszteltem őt, és döbbenetes volt, ahogy ezen az ülésen, amelyen Nagy Imréről volt szó, ezek az öreg, vad internacionalisták, sztahanovisták elárulták a munkásosztályt, elárulták a magyar–szovjet barátságot. Amire fölállt Nyers és azt mondta: elvtársak, én megértem az önök indulatát, de ez nem jó alap az elítélésre; hűtlenség és hazaárulás az egyetlen komoly ok. Megadta az écát, és ezen a címen ítélték el Nagy Imrét.”
A bíróságnak a nyugdíjkiegészítések ügyében tárgyalást kell kitűznie, ahol meghallgatják majd az egykori állampárti vezetőket is.