–A magyar-ukrán viszony nem túl jó, amelynek gazdasági hatásai is vannak, mint például a gázszállítási viták. Milyen tervei vannak a kormánynak arra nézvést, hogy Magyarország energiaellátása biztonságban legyen?
– Hazánk esetében a villamosenergia-ellátást olcsó, környezetkímélő és hatékony módon biztosítani csak úgy lehet, ha azt nukleáris energiával tesszük. Mindezért Magyarország jövőbeni energiabiztonságának kulcskérdése a paksi beruházás, amellyel növelni tudjuk hazánk nukleáris kapacitásait. Az új atomerőmű elkészülte után 3,2 milliárd köbméterrel csökken az ország gázfogyasztása, ami magával hozza azt, hogy 17 millió tonnával csökken majd az éves széndioxid-kibocsátásunk is. A kapacitásbővítés okán már nem leszünk rászorulva az import villamosenergiára sem.
– Korábbi interjújában úgy fogalmazott, hogy a béke nemcsak politikai, hanem gazdasági következményei miatt is kulcsfontosságú lenne. Most, Donald Trump régi-új amerikai elnök beiktatása után konkrétan milyen területeken vár javulást a magyar-amerikai kapcsolatokban?
– A magyar-amerikai kapcsolatok mélypontra kerültek az elmúlt években. Olyan amerikai adminisztráció volt hivatalban, amely a világ dolgairól homlokegyenest mást gondol, mint mi. Ez még nem is lett volna probléma, de folyamatosan megpróbáltak ránk erőltetni egy olyan politikai stratégiát (háború, gender-őrület, migrációpárti megközelítés), amelynek épp az ellenkezőjét követtük. Ezeket elutasítottuk, amiért számos politikai bosszút terveltek ki és követtek el ellenünk, ilyen volt például a kettős adóztatásról szóló egyezmény vagy a vízum hozzáférés szigorítása. Most viszont megváltozott a helyzet, az Egyesült Államok elnöke barátként tekint az országra és egy új aranykort képzelhetünk el. Sokkal szélesebb mozgástérrel rendelkező külpolitikai lehetőségek elé nézünk.
A teljes cikk a Kemma.hu oldalon olvasható.
Fotó: Kemma.hu