A szervezet azért tett feljelentést ismeretlen tettes ellen, mert az amerikaiak nem jelentették a beutazási tilalommal összefüggő, tudomásukra jutott korrupciós bűncselekményt. Az ügyészség szerint azonban a külföldi hivatalos személy nem esik azonos megítélés alá a magyar hivatalos személlyel, másrészt a rendelkezésre álló adatok alapján nem azonosítható konkrét bűncselekmény.
Budapest példát vehetne Amerikáról
Az Egyesült Államokat állítja Magyarország elé példaként André Goodfriend. Az ideiglenes amerikai ügyvivő az amerikai magyarok hálaadásnapi rendezvényén beszélt arról, hogy szerinte nem Magyarországon a legnagyobb a korrupció, de Budapest példát vehetne hazájától abban, hogy hogyan kell eljárni a korrupt hivatalnokokkal szemben.
– Nem állítjuk, hogy itt a legrosszabb a korrupció. Sok olyan hely van, ahol lehet, hogy nagyobb. Mi az Egyesült Államokban arra szolgáltatunk példát, hogyan vonja felelősségre egy kormány a saját hivatalnokait, mit tesz ennek érdekében, illetve meg tudnak-e nevezni az emberek nyilvánosan olyan intézkedéseket, amelyek ez irányba mutatnak. Ebből a szempontból példaként állítjuk magunkat és sok más régiós országot, ahol az ottani kormányok azonosították és vizsgálták azokat a hivatalos személyeket, akik korrupciós tevékenységet folytattak. Reméljük, hogy ezeket a példákat nyilvánosan követik, hogy az embereknek megmaradjon a bizalmuk, és tudják, hogy a kormány az érdekükben dolgozik, és felelősségre vonja a hivatalnokait – mondta Goodfriend.