A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy a családi adókedvezményt minél többen igénybe tudják venni. Eszerint azok, akik a 16 százalékos személyi jövedelemadóból nem tudják teljesen érvényesíteni az adókedvezményt, a jövőben a 7 százalékos egyéni egészségbiztosítási járulékból, illetve a 10 százalékos nyugdíjjárulékból is megtehetik ezt. Az új rendszer alapvetően a három vagy több gyermeket nevelő családoknak segít majd, de az alacsony jövedelmű kétgyermekes családok is jobban járnak majd.
A 2014-es adótörvények kidolgozása még folyamatban van, viszont a családpolitikai lépések már körvonalazódnak. A Fidesz szóvivője szerint több 10 ezer forint is maradhat a családi kasszában. „Ha az egyik járulékérvényesítés elegendő ahhoz, hogy 100 százalékig érvényesíteni tudják az adókedvezményt, akkor természetesen az egyikből érvényesítik, de a lényeg az az, hogy mind a két járulékot bevonjuk a rendszerbe, hogy 100 százalékosan tudják érvényesíteni az adókedvezményt. Ha mind a két járulék szükséges hozzá, akkor mind a két járulékot bevonják az érvényesítésbe” – közölte Selmeczi Gabriella.
A szakértő kiszámolta, mennyibe kerülne ez a költségvetésnek. „Ha 10 százalékos nyugdíjjárulék terhére való kedvezmény valósul meg , annak körülbelül 70 milliárd forint a költségvetési vonzata, míg hogyha a 7 százalék egészségbiztosítási járulék terhére, annak körülbelül 50 milliárd. Ha véletlenül mind a kettő megvalósulna, ennek 120 milliárdos költségvetési vonzata lenne” – mondta Angyal József okleveles szakértő.
A KDNP azt reméli, a családi adókedvezmény kiterjesztése a gyerekvállalási kedvet is növeli majd. „Ennek van egy társadalompolitikai célja is, vagyis a dolgozó és gyermeket vállaló, nevelő családok erősítése. Ezzel szemben áll az a baloldali törekvés, hogy a segélyszerű támogatásokat erősítjük, erősítik, ez sajnos, ki kell mondani ezt a csúnya szót, a megélhetési gyermekvállalást segíti, vagyis a társadalom egészségesebbé válása szempontjából az adókedvezmény a legjobb támogatási eszköz” – jelentette ki Harrach Péter, a párt frakcióvezetője.
Az MSZP kampányígéretnek tudja be az adókedvezmény elemeit. Kormos Kata szóvivő elmondta, minden pozitív döntést üdvözölnének a szocialisták, de szerintük még mindig nem elég széles az érintettek köre. „Ma Magyarországon 4,3 millió ember él a létminimum alatt, velük mi lesz? Azokkal a gyermekekkel, akik olyan családban élnek, hogy a szüleik nem dolgoznak, munkanélküliek, esetleg közmunkaprogramban dolgoznak, velük mi van?”
A kormány további három irányt is meghatározott a családok segítésére. Például aki 3 gyermeket nevel , de dolgozni akar, akkor a munkáltató költségmentesen foglalkoztathatja a legkisebb gyermek 8 éves koráig. Rugalmas lenne a gyed is, vagyis a 3 év alatt kapható összes juttatás összegét összeadnák, és az édesanya dönthetné el, milyet ütemben akarja azt felvenni. Segítenék a húszas éveikben járó főiskolás, egyetemista gyerekvállaló házaspárokat is, akiknek még nincs munkaviszonyuk, ezért a felsőoktatásban eltöltött évek is munkaviszonynak minősülnének. Diploma előtt a minimálbér alapján, míg diploma után a diplomás minimálbérből számítanák ki a gyedet.