“A kormány számára a magyar emberek egészségének védelme az első, de a munkahelyek megőrzése is a sorrend elején áll, a mindenki számára biztos és kiszámítható jövő érdekében”
– írta ki közösségi oldalára Szentkirályi Alexandra.
Ma dönt a kormány, hogy Budapesten és Pest megyében maradnak-e a bevezetett szigorítások
– ezt Farkas Örs, a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője jelentette be a Hír TV-ben. Farkas Örs elmondta, a kormány a mai ülésén a főváros vezetése és az operatív törzs javaslatai által fogja meghozni döntést. A szóvivő emlékeztetett:
Karácsony Gergely főpolgármester részéről egy hete kérik az állásfoglalást.
A főpolgármester azt állítja, hogy nem kapja meg a megfelelő információkat, amiket kért, azonban minden, a főpolgármester által kért adat elérhető a Nemzeti Népegészségügyi Központ oldalán, valamint a koronavírus.gov.hu oldalon, illetve az operatív törzs sajtótájékoztatóin is elhangzottak
– jegyezte meg Farkas Örs.
Közben a főpolgármester megjelentette a Karácsony-csomagot. A budapest.hu-n közzétett anyagban például az arc eltakarásának általánossá tételét javasolja a főpolgármester, illetve még több közterületet átadna át gyalogosoknak, bringásoknak a gépkocsi forgalom rovására. A közösségi közlekedés további fejlesztéséhez a kormány segítségét kéri az ellenzéki főpolgármester, aki akár kisebb utcákat is lezáratna, hogy a kerthelyiség nélküli vendéglátó egységek is megnyithassanak.
A Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár javaslatai közül több is visszaköszön a Karácsony-csomagban,
például ami a közparkok biztonságos látogatását illeti. Az államtitkár szerint fejleszteni kell egy ingyenes mobilapplikációt, amivel a parkok telítettséget lehetne koordinálni.
Fürjes azonban arra is felhívta az ellenzéki főpolgármester figyelmét, hogy
új egyensúlyra van szükség az autós, a közösségi, a gyalogos és a kerékpáros közlekedés között,
azonban a város legforgalmasabb helyein történő sávlezárások és a sebességkorlátozás nagyobb dugókat eredményezhet. Mint mondta: az emberek a járvány miatt kevésbé veszik igénybe a közösségi közlekedés eszközeit, de kimutatások szerint a járvány lecsengésével akár 20-50 százalékkal is megnőhet az autóforgalom Budapesten.
Arról is szólt, hogy
támogatnák a túlkoros és környezetszennyező járművek cseréjét Budapesten a lakossági és közösségi közlekedésben egyaránt.
Budapesten ugyanis a közösségi közlekedés autóbuszai és a lakosság által használt autók egy része 10-15 évnél is idősebb, működésük pedig erősen környezetkárosító. „Közösen előrébb tudnánk jutni„ – fogalmazott az államtitkár.
Hír TV/ Magyar Nemzet