A francia gyártású PIP mellimplantátum engedélyét 2010 márciusában vonták vissza, miután kiderült: nem az orvosilag előírt összetételű, hanem ipari termékek gyártásánál használatos szilikont használtak műtéteknél, amelynek emberi szervezetre gyakorolt hatását sosem tesztelték.
Mint arról korábban beszámoltunk, január végén letartóztatták a veszélyes mellimplantátumokat gyártó francia cég vezetőjét. |
Az alperes klinika egyike volt a kifogásolt és visszahívott termék hazai forgalmazójának. Az intézmény csődhelyzetben van. A felperes 2006-ban kapott francia PIP típusú implantátumot, ám az egyik három év múlva szétszakadt, tartalma pedig szétfolyt. A szilikonbetétekre elvileg tíz év garancia van, de térítésmentes cserére csak akkor van lehetőség, ha a hibát elismeri a gyártó. Pongrácz Krisztina,a felperes jogi képviselője elmondta: amikor ügyfele megkereste a gyártót, akkor teljességgel elzárkóztak a csere lehetőségétől.
A felperes 1,5 millió forint kártérítést kér. A hazai forgalmazó jogi képviselője szerint nem egyértelmű a cég felelőssége, mert nem lehet tudni, miért szakadt el az implantátum. Biry Csaba azt mondta: nincs egyértelműen bizonyítva, hogy ez az implantátum abba a sorozatba esik, ahol előfordultak gyártási hibák.
Az egészségügyi államtitkárság adatai szerint a Magyarországon az elmúlt tíz évben 4-5 ezer PIP implantátumot ültettek be. A tárgyalást áprilisban folytatják.