A tizenévesek alig tudnak valamit a 25 éve történt rendszerváltozásról – mondja az evangélikus egyház országos felügyelője, aki a Külügyminisztérium egyik helyettes államtitkára. „Attól félek, hogy nagyon keveset tudnak erről, és Németh Miklóssal való beszélgetés sokuk számára olyan lesz, hogy az egyik bácsi beszélget a másik bácsival – mondta Prőhle Gergely. – Tehát a mi felelősségünk elmondani, hogy mi is volt a vasfüggöny lebontása előtt, hogyan is működött a kommunista rendszer, miért fontos most a szabadság, mit érdemes még akkor is értékelni a mai viszonyok között a mai szabadságban, amikor ennek, mint tudjuk, számos ellentmondása is van. Ez a mostani rendezvény célja is” – tette hozzá a helyettes államtitkár.
A pártállam utolsó miniszterelnöke nem bánja, hogy a vasfüggöny lebontását és az osztrák határ megnyitását az akkori külügyminiszter, Horn Gyula nevéhez köti az utókor. „Engem nem zavar. Én megkaptam a legnagyobb német állami kitüntetést, most megkaptam a legnagyobb német civil szervezet kitüntetését, és hadd ne soroljam, mert nem szeretek dicsekedni. De a kérdésére válaszolva, látott ön vagy bárki a világon egy olyan országot ahol a külügyminiszter utasítja a belügyminisztert? Mert én nem tudok ilyet. Az más kérdés, hogy ki és hogyan, de engem nem zavar, mert Horn Gyulának is megvolt a maga helye és szerepe ebben. A Németh-kormány csapatkormány volt, amelyiknek nekem adatott meg fejének lenni, és ott nagyon-nagyon sokan összefogva és együttesen dolgoztunk” – mondta Német Miklós egykori miniszterelnök.
Németh Miklós 1988 novemberétől 1990 májusáig, az első szabadon választott parlament megalakulásáig volt Magyarország miniszterelnöke.