Súlyos veszteségeket okozhat Keszthely kulturális életében a város tavaly októberben megválasztott baloldali vezetésű és többségű önkormányzata. A helyieket is meglepte, hogy Tóth Gergely, Keszthely civilként indult, ám időközben Tisza-szimpatizánssá lett polgármestere és csapata a város népszerű magánmúzeumait kezdte vegzálni.
Turi Török Tibor hét belvárosi magánmúzeuma közül kettő működik önkormányzati ingatlanban, és ennek ürügyén igyekeztek Tóthék fogást találni a Köztársasági Érdemrenddel kitüntetett szobrászművészen. Az idei év első napjaiban Kovács Viktória alpolgármester – a DK egykori országgyűlési képviselője, aki külsősként kapta az alpolgármesteri pozíciót, nem is indult a választáson – azzal az ürüggyel hívatta be a tulajdonost, hogy újratárgyalják a bérleti feltételeket. Megjegyzendő, hogy az egyik helyen a korábbi önkormányzatokkal történt megállapodás szerint Turi Török Tibor bérletidíj-kedvezményt kapott, mert saját költségén tette rendbe a rendkívül rossz állapotú önkormányzati tulajdonban lévő ingatlant, hogy ott kiállítást nyisson és tartson fenn.
Ugyanakkor láthatóan az intézmények kiszorítása a célja a Tóth Gergely vezette önkormányzatnak. A rapporton ugyanis Kovács – valamint Kendeh-Kirchknopf Gusztáv, a másik alpolgármester – azt bizonygatták, hogy nem lehet múzeumnak hívni az intézményeket, ha ott nem folyik kutatómunka.
Megkérdőjelezték a múzeumok szükségességét és kulturális értékét is. A konfliktus eredménye az lett, hogy két héttel ezelőtt Turi Török Tibor valamennyi intézményét bezárta Keszthelyen. Elmondása szerint több települési önkormányzat jelezte már, hogy örömmel fogadnák a teljes gyűjteményt, így, ha a keszthelyi önkormányzattal nem sikerül megegyezni, könnyen lehet, hogy felpakolja a teljes magángyűjteményt, és elköltözteti Keszthelyről.
A hír felháborodást keltett Keszthelyen, úgy értesültünk, hogy az ügyben civil demonstrációt is szerveznek a belvárosi kereskedők és vendéglátósok. Az önkormányzat hivatalos állásfoglalást eddig nem tett az ügyben.
Üzenetértékű azonban, hogy Barna Dániel, a belvárosi városrész képviselője közösségimédia-oldalán azt fejtegette: mivel patinás múzeumok szomszédságában nőtt fel, pontosan tudja, mi az értékes és mi nem, valamint hogy egyáltalán mi számít múzeumnak és mi nem. Figyelemre méltó, hogy Tóth polgármester egy októberi interjúban a városi televízióban finoman szólva nem túl patrióta stílusban beszélt a városáról. Mint fogalmazott: „kicsit azért hadd használjak ilyen durva szavakat, hogy provinciális a város, tehát ez az okosfejlődés elkerülte”. A Keszthely TV videójában 26:27-től.
Csótár András, a keszthelyi Fidesz-képviselőcsoport elnöke, aki 2002 és 2024 között önkormányzati képviselőként a kulturális bizottságot vezette, egyértelműen kiállt Turi Török Tibor mellett. Valódi lokálpatriótának, mecénásnak nevezte, aki nagyon sok anyagi és személyes áldozat árán tartotta fenn az intézményeit, nemcsak a jobban jövedelmező nyári, hanem a téli hónapokban is, mert nem akarta cserben hagyni a keszthelyi belvárosi kereskedők közösségét.
Fontos kiemelni, hogy Keszthely az országban elsőként kapta meg a Kultúra Magyar Városa címet, lakosságarányosan itt található az egyik legtöbb muzeális gyűjtemény hazánkban. Ez a Festetics-kastély és a Balatoni Múzeum mellett Turi Török Tibor magánintézményeinek köszönhető. A Népviseletes Babamúzeum, a Történelmi Panoptikum, a Csigaparlament, a Játékmúzeum, a Nosztalgiamúzeum, az Erotikus Panoptikum, valamint a Kínzómúzeum számos különböző területről őriznek kulturális értékeket. Az elhivatott gyűjtő múzeumai több mint 25 éve gazdagítják Keszthely kulturális és turisztikai kínálatát, a helybéliek körében is népszerű intézmények egész évben forgalmat generálnak a város sétálóutcáján. Keszthely korábbi önkormányzata Pro Cultura Keszthely díjjal is elismerte Turi Török Tibor érdemeit.
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: MTI/Varga György