Másfél hónapja majdnem három év börtönre ítélték Szilvásy Györgyöt a Gyurcsány-kormány titokminiszterét és a volt titkosszolgálati vezetőket kémkedés vádjával. Az ügyet 80 évre titkosították. Az emberi erőforrások minisztere nyilvánosságra hozná az iratokat. „Nem az volt a céljuk, hogy az ország belső és külső biztonságára figyeljenek oda, hanem az, hogy valamifajta részben párttevékenységre használják, vagy pedig idegen befolyás alá vigyék, vagy engedjék a titkosszolgálatokat. Nem egyszerűen egyedi esetről van szó, hanem egy funkcionális zavarról, amit a politika okozott” – mondta Balog Zoltán.
A szocialisták továbbra is kiállnak Szilvásy György mellett. „Nagyon szívesen fűznék még véleményt ehhez a vádhoz, amelyet Balog miniszter megfogalmaz, de semmit nem tudunk a Szilvásy-ügyről, tehát a széles közvélemény abszolút tájékozatlan az okok és a történtek felől” – reagált Tukacs István MSZP-s képviselő.
A kémperben született ítélet miatt júliusban már összehívták a nemzetbiztonsági bizottság rendkívüli ülését, a testület a bírósági iratokba betekintést kért, de ezt a debreceni törvényszék megtagadta. A Jobbik szerint az ügy nincs lezárva, szeptemberben várhatóan erről is tárgyalnak majd. Az sem kizárt, hogy a Laborc Sándor, volt NBH vezér és az olajbűnöző Portik Tamás találkozóit vizsgáló bizottság ülésén foglalkoznak a kérdéssel, a Jobbik szerint ugyanis lehet összefüggés. „Nem tudok konkrétumról beszámolni, de vannak olyan információk, amelyek minimum érdekesek, amelyek alá tudnak támasztani ma még csak vádakat. Lesznek politikai felelősök” – közölte a Jobbik a szóvivője.
A minősítés miatt az új információkról Mirkóczki Ádám nem mondhatott részleteket. A kémper másodfokon várhatóan szeptember elején folytatódik, az ügy részleteiről a Heti Válasz írt korábban. A lap információi szerint a 2006-os választások után orosz különítmény vizsgálhatta át az NBH munkatársait. A cél pedig az lehetett, hogy az információkkal Oroszország meghatározó befolyást szerezzen a nemzetbiztonsági védelem alatt álló Mol-ban.