Százezer homokzsákot küld az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Bosznia-Hercegovinába. „Nagyon bízunk abban, hogy az általunk biztosított homokzsákokkal életeket mentenek, vagy a körülmények között talán még valami vagyont is. Nagyon nehéz az a helyzet, ami kialakult Boszniában” – mondta Tollár Tibor, az OKF gazdasági főigazgató-helyettese.
A segélyszállítmány útnak indításán részt vett Bosznia-Hercegovina budapesti nagykövete is. „Nagyon hálásak vagyunk Önöknek, köszönjük Magyarország segítségét, különösen úgy, hogy tudjuk, Észak-Magyarországon is jelentős védekezés zajlik” – mondta Bosznia-Hercegovina budapesti nagykövete.
A Hernád Gesztelynél még árad, a folyón lassú, elhúzódó áradásra készülnek. Homokzsákokkal védekeznek Nyugat-Magyarországon is, ahol a Lajta szántóföldeket és legelőket veszélyeztet. A gátat több helyen magasítani kellett, a munkában a Szolnokról átvezényelt vízügyi szakemberek is részt vettek. „A bal parton van az elsőrendű védvonal, a jobb parton másodrendű védvonal van, ennek a magassági hiányainak kiegészítésére homokzsákokból készítenek nyúlgátat” – közölte Németh József, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.
A Duna Nagymaros térségében tetőzik. Az áradás kedden éri el Budapestet. A Fővárosi Csatornázási Művek lezárta az utolsó csatornazsilipet is a víz elől. „Tizenkét ponton zártuk a várost, és ez most elegendő is ehhez a vízmennyiséghez, vízálláshoz. Ez azt jelenti, hogy ezek főként csapadékelvezető csatornák, ahol a Duna vize be tudna áradni ezen keresztül a városba, ennek az útját zárjuk el” – mondta Bátori Marianna, a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. kommunikációs vezetője.
A vízügyi szakemberek számításai szerint a fővárosban 550-560 centiméteren tetőzhet a Duna, az alsó rakpartokat várhatóan nem kell lezárni.
Bosznia-Hercegovinában keddre nemzeti gyásznapot hirdettek az áradások halálos áldozatainak emlékére. Bővebben>>>
Szerbiában a Száva három helyen is áttörte a gátat. Bővebben>>>