A Tóth családnál tavaly novemberben cserélte ki a 13 éves gázórát a Tigáz a Pest megyei Hernádon. „Azóta voltak is leolvasni, nem jelezték, hogy probléma lenne” – mondta Tóthné Turczi Anna. A jelzés helyett Tóthék 900 ezer forintos kötbérről kaptak csekket. A leszerelt óra kívül sérülésmentes volt, belül viszont a Tigáz által megbízott szakértő karcolásokat talált. A szolgáltató szerint mágnessel blokkolták az órát, azaz lopták a gázt.
Tóthné elmondta: kaptak egy határidőt, amin belül az összeget be kell fizetni, de a szakértőre való hivatkozáson kívül semmilyen indoklás nem volt abban, hogy ezt miért kell fizetni.
Évente több száz panasz érkezik a fogyasztóvédelemhez amiatt, hogy az energiaszolgáltatók lopással vádolják meg a fogyasztókat, akik inkább fizetnek a pereskedés helyett. |
A család ügyvédet fogadott, aki kiderítette, hogy a gázórát tíz éve felújította a Tigáz, a belső karcolások akkor keletkezhettek. A hasonló ügyekkel foglalkozó ügyvéd szerint a Tigáz szakértőjének véleménye kizárólag a bíróságon vagy a hatóságok előtt mérvadó, mert csak ott terheli igazmondási kötelezettség. Jogszerűtlennek tartja azt is, hogy a Tigáz a maximális kötbért szabja ki.
Az ügyvéd szerint nem szabhattak volna ki ekkora kötbért
„A gázellátásról szóló szabályzat azt mondja, hogy ha nem tudják bizonyítani azt, hogy 30 napnál hosszabb időn keresztül folytatott méretlen gázvételezést a fogyasztó, akkor 30 napi tételnek megfelelő kötbért lehetne csak kiszabni” – mondta a Hír TV-nek telefonon Kalocsai Gábor ügyvéd.
A csatorna fogyasztóvédelmi műsora szerdán mutatott be egy olyan rejtett kamerás felvételt, amelyen a Tigáz egyik szerelője valamit többször is végighúz a gázórán. A művelet elvégzése után a szerelő közölte a gyanútlan fogyasztóval, hogy a gázórát manipulálták. A riport bemutatása után egy volt gázóra-leolvasó azt írta a Hír TV-nek, hogy őket a plombák megpiszkálására tanították meg. A sérült plombáért a szolgáltató ugyanúgy kötbért szab ki, mint a sérült óráért.