Nem személyi, hanem tartalmi kérdés az Európai Bizottság elnökének megválasztása – mondta a Versusban Szájer József. A Fidesz európai parlamenti képviselője hangsúlyozta: a magyar kormánypárt továbbra is kiáll amellett, hogy az Európai Unióban a nemzetállamok érdekét kell képviselni és nem szabad, hogy felboruljon az egyensúly a közös intézmények és a tagországok között. Szájer József emlékeztetett rá: Jean-Claude Juncker luxemburgi politikus egy olyan föderális Európa koncepcióját támogatja, amelyet a Fidesz elutasít. „Mi egy olyan európai koncepcióból indulunk ki, amelyben a tagországok megőrzik azt a jelenlegi nagyon kényes egyensúlyt, amely az unió közös intézményei és a tagországok vezetői között van. Ez a fajta jelölés, amelyet most a parlament elindított a csúcsjelöltek segítségével, ez tulajdonképpen egy hatalomátvételi kísérlet arra vonatkozóan, hogy az európai közös intézmények, tehát a parlament átvegye a tagországok szerepét” – mondta Szájer József.
Szájer József emlékeztetett rá: az egykori luxemburgi miniszterelnök kormányzása alatt hazánkat jelentős támadások érték. Többek között a szintén luxemburgi uniós biztos Viviane Reding részéről, amikor a magyar médiatörvényt kritizálta. Jean-Claude Juncker néppárti politikusként akkor leállíthatta volna Magyarország lejáratását – tette hozzá Szájer József. „Vége az uniformis Európának. Vége annak, hogy valaki kiadja a jelszót, és akkor mindenki arra megy. Mi éppen azért tettük be a lábunkat ebbe a résbe, mert úgy gondoljuk, hogy Európa nem mehet a régi úton. Ebben a tekintetben Juncker úr a múlt embere, ő vezette a pénzügyminiszterek tanácsát, az euró tanácsát hosszú éveken keresztül. Hogyan mondja ő azt, hogy miközben a válság előtt is és közben is láttuk, hogy ez a válságkezelés messze volt a tökéletestől, amelyben neki jelentős része volt, hogy várjuk azt, hogy esetleg új lendületet ad Európának?” – tette fel a kérdést Szájer József.
Szájer József úgy fogalmazott: a Fidesz a május 25-ei eredménnyel egy jelentős morális és politikai támogatást kapott a választóktól, amellyel a kormány határozottan tud majd fellépni az Európai Unióban.
A Szájer Józseffel készült teljes interjút 21.30-tól a Versusban láthatják.
Kiléphetnek a britek
Kiléphet az Európai Unióból Nagy-Britannia, ha Jean-Claude Juncker lesz az Európai Bizottság új elnöke.
A német Spiegel szerint a brit kormányfő a keddi brüsszeli EU-csúcs szünetében úgy fogalmazott: ebben az esetben nem tudná garantálni, hogy országa a közösség tagja maradjon. David Cameron szerint az Európai Néppárt csúcsjelöltjének kinevezése oly mértékben gyengítené a brit konzervatív kormány támogatottságát, hogy referendumot kellene kiírnia az EU-tagságról – ezen pedig a britek valószínűleg nemet mondanának.
Cameron túlságosan föderalistának tartja Junckert, akit Orbán Viktor magyar miniszterelnök sem támogat.
Az egyik európai biztos nagyobb gáz, mint a másik |
Karakteres politikus kell az Európai Bizottság élére, Jean-Claude Juncker nem ilyen – erről Kósa Lajos beszélt a Hír TV P8 című műsorában. |