A férfit hivatalos személy elleni erőszak, közúti veszélyeztetés, társtettességben, vagyoni haszonszerzés végett, több személynek segítséget nyújtva elkövetett embercsempészés bűntettében, valamint kábítószer birtoklásának vétségében mondták ki bűnösnek. A vádlottat a szabadságvesztés mellett tíz évre kiutasították Magyarország területéről.
Az embercsempészésben közreműködő társa két év börtönt kapott, három év kiutasítás mellett.
A két vádlott megállapodott Szerbiában megbízóival, hogy a zöldhatáron mások által átjuttatott migránsokat Ausztriába szállítanak. Az elsőrendű vádlott ezért minden ember után 50 eurót kapott. A 2016. február 19-én a vádlottak Tompánál léptek magyar területre, majd 55-ös főúton, Tataháza közelében autóikkal felvettek tíz határsértőt. A lakossági bejelentés alapján a rendőrök Mélykúton megpróbálták megállítani a vádlottakat, de azok továbbhajtottak. A járőrök üldözni kezdték az embercsempészeket, akik közül a másodrendű vádlott kocsiját hátrahagyva elmenekült, majd visszatért Szerbiába. Az eljárást a férfi távollétében folytatták le.
Az elsőrendű vádlott azonban továbbhajtott az M5-ös autópálya irányába. A rendőrök Domaszék külterületén két szolgálati járműből és egy katonai teherautóból útzárat állítottak föl, de a vádlott az út szélére kormányozva az ott álló rendőrök felé hajtott, az egyenruhások közül kettőnek el kellett ugrania a száguldó autó elől. Ekkor fennállt annak reális lehetősége, hogy a szerb férfi halálra gázolja őket.
A rendőröknek a gépjárműre leadott célzott lövésekkel sem sikerült a vádlottat megállásra kényszeríteni, továbbhajtott az autópálya irányába, majd esőben, nedves úttesten, a sztrádán több mint 200 kilométeres sebességgel, üldözői és utasai testi épségét tovább veszélyeztetve menekült a rendőrautók elől. Végül a férfit a kisteleki autópálya-lehajtó előtt sikerült megállítani.
Kiderült, hogy férfi marihuánát is hozott magával Magyarországra, de az autóját nem bódult állapotban vezette.
A táblabíróság döntésével enyhítette az első fokon eljáró törvényszék - tizenhárom év fegyházbüntetést kiszabó - ítéletét, az elsőrendű vádlott egyik bűncselekményét több emberen, hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete helyett hivatalos személy elleni erőszak bűntettének minősítve. Joó Attila tanácsvezető bíró az indoklás során kifejtette, az útzár áttörésekor a vádlott a közlekedési szabályokat megszegve menekülni próbált, de szándéka - a veszélyhelyzet okozásán túl - nem terjedt ki testi sérülés okozására vagy a rendőrök életének kioltására.
MTI